Ekso (Exo) İskelet Nedir? Ne İşe Yarar?

Ekso (Exo) İskelet Nedir?   

Birçok farklı amaç için kullanılabilen olan Exo iskelet, insan vücudu üzerine takılarak değerlendirilir. Bir başka ifade olarak dış iskelet yürüyüş asistanı da denebilir. Başta ABD’li firmalar olmak üzere birçok farklı uluslararası firma tarafından geliştirilen teknolojik altyapılı exo iskelet ile çok daha güçlü bir yapı elde edilir. Ülkemizde ise ASELSAN, askerler için exo iskelet yapmıştır. İnsan hareketlerine birebir uyumlu olurken koruma ve dayanıklılık sağlaması da çok daha güçlü bir vücudun yaratılmasında etkendir. Hali hazırda yüksek teknoloji sayesinde üretimi söz konusu olan Exo iskelet için çalışmalar devam etmektedir. Sivil durumlarda da kullanımı mümkün olacak şekilde tasarlanırken askeri anlamda faydası çok daha büyüktür.

Ekso (Exo) İskelet Tarihi

Son yıllarda geliştirilen unsurlardan olurken aynı zamanda yapısal farklılıkları da mevcuttur. Askerlerin çok daha dayanıklı ve korumalı yapıya sahip olmasını beraberinde getirir. Marvel karakteri olan Iron Man örnek teşkil ederken sonraki zamanlarda gerçekleşen çalışmalarla güçlü bir araştırma yapılmasının önü açılmıştır. Özellikle 1960lı yıllarda Pentagon tarafından şirketlerden böyle bir istekte bulunulduğu da bilinir. Soğuk Savaş sırasında çok daha aktif bir mekaniğe sahip üniforma tasarlama süreçleri başlatıldı. Cornell Üniversitesi tarafından basına tanıtılan “Süpermen Kıyafeti” ilk exo iskelet olarak da tanımlandı. 450 kiloya kadar kaldırabilir yapıda olan sonraki yıllarda çok daha hafif, ergonomik ve sessiz hale getirildi.

Önerilen Yazı: ASELSAN’dan Askerler İçin Dış İskelet Robotu: ASYA Exoskeleton

Exo İskelet Özellikleri

İnsan vücudu üzerine takılan bir teknolojik yapı olan exo iskelet ile yapısal anlamda güç ve dayanıklılık kazanılır. Bununla birlikte hafif ve ergonomik yapıya sahip olması önemli özellikleri arasındadır. Sessiz yapıda olan teknolojik ürünün çalışma prensipleri de insan vücuduna uyumlu olur. Düşük güç sarfiyatı ve dirençli yapısı da özellikleri arasında sıralanabilir. Birçok farklı teknolojik ekipman ile kullanımı da ihtimal dahilindedir. Fonksiyonel anlamda her geçen yıl çok daha geliştirilen exo iskelet ile birlikte robotların dünyayı ele geçirme durumu da ortaya çıktı. Birçok söylentiye rağmen böyle bir durumun olmasının mümkün olmayacağı hali hazırda genel çoğunluk tarafından kabul edilmiş durumdadır. Ancak yine de gerçekleştirilen yüksek güçlü hale sahip kişilerin neler getireceğinin bilinmediği de ifade edilir.

Exo İskelet Ne İşe Yarar?

2000li yıllarda gerçek çelik adam yaratmayı başaran bilim insanlarının çabalarının boşa gitmediği görülmüştür. Hali hazırda savunma teknolojileri alanında büyük bir bütçeyle exo iskelet yaratılarak güç kazanılır. Exo iskelet ne işe yarar sorusu da bu yönde birçok cevap içerir. Askerlerin yüzlerce kiloluk eşyalarını kolaylıkla taşıması mümkün hale getirildi. Savaş bölgelerinde yaralı askerin taşınması, saldırılardan kaçınması da çok daha kolay olabilecek. Ayrıca ergonomik ve sessiz yapısı da işlevsellik açısından avantajlar getirir. Güç durumuyla birlikte kişinin yorgunluk hissi duymasının geciktirilmesi de var olan bir başka kazanım olarak sayılır. Adeta dev bir tank ya da fonksiyonel süper kahraman haline gelen askerlerin exo iskelet ile birlikte başarılı olma ihtimalleri de son derece yüksek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekso (Exo) İskelet Nedir? Ne İşe Yarar?

0