Hemanjiom Nedir? Neden Oluşur? Belirtileri, Tedavisi

Hemanjiom Nedir?

Hali hazırda birçok kişide doğumdan sonra görülebilecek hastalıklardan olan Hemanjiom, bir tür tümör çeşididir. İyi huylu olduğu bilinmesine karşın bazen damar tümörü ciddi bir rahatsızlık olarak da karşımıza çıkar. Hızlı bir tedavi sürecinin başlatılmaması durumunda giderek büyür ve çok daha zararlı olur. Özellikle damar içinde başlayan problemlerin sonrasında karaciğere yakın olması da hayati bir riski beraberinde getirir. Doğumsal bir hastalık olarak belirtilirken bebeklik dönemlerinde kişide ortaya çıkabilir. Gerçekleştirilecek testler sonucunda damar tümörü denilen Hemanjiom olup olmadığı anlaşılır. Damar içindeki kan basının büyümesi durumunda yayılması söz konusudur.

Tespitleri ardından bazı kişilerde gerileme yoluyla kaybolma ihtimali de vardır. Ancak hızlı büyümesi de olabileceği gibi devamlı yakından takip edilmesi en iyi seçenek olacaktır. Damar özelinde kötü huylu bir rahatsızlık olurken hastaların ilk şikayeti ise cilt özelindedir. Kabarık şekilde damarlı yapıların görülmeye başlanması söz konusudur. Ayrıca kendiliğinden damarlarda kanamaların başlaması da Hemanjiom belirtileri arasındadır. MR ya da BT anjiografi yöntemleriyle hastanın durumuna bakılır. Cilt altı ile birlikte kas dokusunda yayılım olup olmadığı da bu şekilde tespit edilir. Ardından ise tedavi süreçlerine geçilir.

Önerilen Yazı: Plasebo Etkisi Nedir? Etki Mekanizmaları Nelerdir?

Hemanjiom Neden Oluşur?

Doğumla birlikte ortaya çıkabilen hastalık olurken büyüme evresinde çok daha hızlı bir sorun ortaya çıkmaktadır. Vücut tarafından salgılanan damar geliştirici maddelerle bu tümörde de büyüme görülür. Bunun sonucunda ise çok daha büyük bir tehdit haline gelir. Damarlarda var olan kan basıncı neticesinde etkileri görülebilirken sık sık kanama durumları da oluşur. Damar içindeki tümörlerin varlığını devam ettirmesiyle toplanma ve sıkışma halleri kendisini gösterir. Yalnızca estetik anlamında değil, birçok psikolojik travmaya da sebebiyet verebilecek hale gelebilir. Tüm etkilerinden kurtulmak ilerleyen yıllarda çok daha zor olur. 5 ile 7 yaş arasında Hemanjiom hastalıklarının %85 oranında geçmesi de birçok şeyi ifade eder.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Olur?

Hemanjiom tedavisi, tanı ve tetkiklerin ardından başlarken birçok farklı etkene göre de tedavi süreçleri değişkenlik gösterir. Damar tümörünün büyüklüğü, yerleşim yeri ve köken seçtiği damarlara göre farklı uygulamalar olabilmektedir. Ayrıca iç organlarda bulunup bulunmadığı da belirleyici olan hususların başında gelir. Yalnızca cilt özelinde olan durumlar için ise hasta şikayetlerine göre yönlendirme de yapılmaktadır. İstenilen tedavi seçimleriyle süreçler başlatılırken tam anlamıyla hastalıktan kurtulmak temel hedef seçilir.

İfade edildiği gibi bazı damar tümörleri zaman içinde yok olabileceği gibi devamlı aynı kalması da ihtimal dahilindedir. Böyle bir durumda vücut için zararlı olmadığı tespiti yapılırsa tedavi süreçlerine de başlanılmayabilir. Şikayet durumları yok ise yıllık takiplerle kontrol altında tutulması da bir seçenektir. Ancak bunun haricinde izlemesi sonucunda büyüyen tümörler için tedavilere başlanır. Plastik cerrah operasyonuyla alımlar yapılarak kişinin daha sağlıklı bir hayat yaşaması sağlanır. Bilhassa kanama durumlarının oluşması halinde artık rahatsızlığın kendiliğinden geçmesini bekleme durumu ortadan kalkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemanjiom Nedir? Neden Oluşur? Belirtileri, Tedavisi

0