Beyaz Delik Nedir? Nasıl Oluşur? Gerçek mi?

Beyaz Delik Nedir?

Dünya özelinde var olan her şeyin zıddıyla gerçekleştiği inancı çok eski çağlardan beri inanılan bir durumdur. Hali hazırda gerçekleşen bilimsel deneylerde bunu doğrularken kara deliklerin karşıtı beyaz delik hadisesi de bunu ifade etmektedir. Bundan ötürü beyaz delik nedir sorusuna geçmeden önce kara delik hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. İnsanoğlu tarafından oldukça geç fark edilen 53 milyon ışık yılı uzaklıktan bulunan kara delik, Güneş gibi en büyük yıldızdan 6.5 milyon kat daha ağırdır. Ancak oldukça küçük yapıyı içerdiği için süper kütleli olarak tanımlanır.

Beyaz Delik Nasıl Oluşur?

Yıldızların ölümüyle meydana gelen çekim kuvveti sonrasında kara deliklerin oluştuğuna inanılır. Çökme sonucu sonrasında milyonlarca kilometre hıza ulaşarak dönme işlemi gerçekleşir. Nelerin döndüğü insanoğlu tarafından hali hazırda bilinmese de tuhaf şeyler için kara delik ifadesi kullanılır. Beyaz delik ise yine aynı şekilde ispatlanmış olmamakla birlikte yalnızca kağıt üzerinde varlığı ifade edilir.

Önerilen Yazı: Stephen Hawking Kimdir? Stephen Hawking Hayatı

Teorik olarak var olan beyaz delikler ise kütle çekim kuvvetine sahip değildir. Tam zıt olmasından ötürü itme kuvvetine sahip olduğu tahmin edilir. Tahmin edilir denilmesinin ana sebebi hiçbir şekilde böyle bir olguyla henüz karşılaşılmış olunmamasıdır. Yaklaşma durumlarında çekme değil, itme kuvvetinin arttığı da söyleniyor. Çekim gücünden çok itme durumları için beyaz delik hadisesinin varlığı da bundan ötürü önem taşıyor.

Beyaz Delik Özellikleri

Beyaz deliklerin ismi ise sahip oldukları beyaz ışıktan gelir. Enerjiye sahip olup ışıma ürettikleri de bu nedenle söylenebilir. Kara deliklerde olduğu gibi “olay ufku” bulunma durumu ise söz konusu değildir. Etrafını kaplayan herhangi bir çeper yani, olay ufku bulunmayan beyaz delikler, çevrelerinde olabilecek tüm durumlar için yavaşlatma sağlayabilir. Entropi süreücinin yavaşlatılması mümkün olurken bu kavramı ilk ortaya atan isim ise Hawking olmuştur. Einstein ile birlikte beyaz delikler özelinde çokça çalışma yapan isimlerin başında gelen bilim insanı, beyaz deliklerin güçlü ışımaları hakkında da bilgiye sahipti. Entropi süreçlerinin uzatılması için güçlü ışıma yaydıkları gerçeği de bu şekilde ortaya çıkarılmıştır.

Beyaz Delik Gerçek Mi?

Kara delik zıttı olarak da ifade edilen ışımaya sahip beyaz delikler hakkında gerçeklik durumu var sorusu çok sık tekrar edilir. Kara deliklerin görünümü ya da işlevleri bakımından beyaz delikler çok daha sonradan ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte ışın durumlarına ilişkin bilgiler teori bazındadır. İnsanoğlu tarafından beyaz delik görüntülenmesi olmamakla birlikte gerçeklik durumu da bundan bağımsız düşünülemez. Hawking tarafından ortaya atılan önemli teorilerin başında kara deliklerin çıkış noktası olduğudur.

Beyaz delikler bu şekilde bir çıkış noktası olarak tanımlansa da yine de günümüzde bu durumla ilgili de bir kanıt yoktur. Beyaz deliklerin sahip oldukları sonsuz güç için Hawking tarafından yapılan tek açıklamada mutlak surette kara deliklerle bağlantılı hareket etmeleridir. Tek başlarına beyaz deliklerin bu kadar güçlü olması açıklanamaz ünlü bilim insanına göre. Bu durum ise koca bir uzay boşluğu yolculuğunu kaçınılmaz hale getiriyor. Kara delik özelinde sürüklenerek ilerleyen bir cisim için tek çıkış noktası beyaz deliklerdir. Ancak bu durumun nasıl bir gerçeklik vaat ettiği ise bilinmezlerle doludur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beyaz Delik Nedir? Nasıl Oluşur? Gerçek mi?

0