Dünya’ya Doğru 880 Milyon Tonluk TNT Eşdeğerli Asteroid Geliyor!

Asteroid’in İsmi: Apophis. Kaos Tanrısı’ndan Geliyormuş!

Evren de birçok farklı gezegen, asteroid, yapay uydular ve çöpler var. Birçok araştırma enstitüsü etrafımızda dolanan bu yapıları inceliyor ve Dünya’ya çarpma durumunu ölçüyor. Hawaii Üniversitesi araştırmacıları bir asteroidin Dünya’ya hızla geldiğini tespit etti. Asteroid, üç futbol sahası büyüklüğüne sahip, ilginç yanı ise ismi: Apophis. Bu ismini Kaos tanrısından alıyor. Dünya’mızda kaos yeterince yokmuş gibi bu asteroid de zamanı gelince yeni kaoslara neden olabilir!

Bilim insanları hızla yaklaşan bu asteroid sebebiyle 2068’de Dünya’ya parçalarının dökülmesi hatta çarpmasının gerçekleşebileceğini söylüyor. Hawaii Üniversitesi araştırmacıları bu göktaşının Yarkovsky etkisi sebebiyle hızlandığını ve tahminlerden önce de Dünya’ya ulaşabileceğini belirtiyor. Yarkovsky etkisini bizde merak ettik ve araştırdık. Bu etki; belli bir yörüngede dolaşan asteroidler, gezegenler gibi kendi etrafında dönerek hareket ediyorlar. Bu sırada uzayda yayılan fotonlar, bu asteroidlere kuvvet uygular. Bu uygulanan kuvvet asteroidin ilerleme yönüne göre hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. Apophis ise, Güneş’ten yayılan fotonlar sebebiyle ilerleme yönünde kuvvet uygulanıyor ve bu asteroidin hızlanmasına neden oluyor.

Göktaşı ilk olarak 2004 yılında keşfedilmiş ve o zamandan beri astronom olan Dave Tholen tarafından inceleniyor. Dave Tholen bu durum hakkında bir görüş öne sürüyor. Subaru teleskobuyla yaptıkları gözlemlere göre Apophis, etki sebebiyle hızlanıyor ve yılda yaptığı hareketin hesaplanmasıyla Dünya’ya 2068 yılında geleceği ön görülüyor diye hesapladıklarını belirtiyor.

Önerilen Yazı: Uzay Madeni Teknolojisi: Trilyoner Olmak!

Araştırmacılar Aphophis evrende dönerek ilerlediği için 2029 yıllarında Dünya’ya çok yakın bir yerden geçeceğini ve çıplak gözle görülür olmasından dolayı bizleri heyecanlandıracağını da ekliyorlar. Tehlikeli kısma gelirsek Kaos Tanrısı’nın! Büyüklüğü ve hızı göz önüne alındığında Dünya’ya çarpma senaryosu yapıldığında tam 880 milyon ton TNT bombanın yaydığı enerjiye sahip olacağını gördüler.

Kaynak: https://www.businessinsider.in/science/space/news/apophis-the-god-of-chaos-asteroid-is-speeding-up-increasing-the-likelihood-of-it-hitting-earth-in-2068/articleshow/78895818.cms

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’ya Doğru 880 Milyon Tonluk TNT Eşdeğerli Asteroid Geliyor!

0