Deprem Nedir? Nasıl Oluşur?

Yer altında var olan sismik hareketlerinin büyüklüklerine göre ortaya çıkan sarsıntılara neden olan deprem, yer kabuğu hareketleri olarak açıklanmaktadır. Daha ziyade zelzele olarak da tanımı söz konusu olurken beklenmedik hareketler sonucunda bir hayli yıkıcı etkiye sahip olabilen doğa olayıdır. Depremi inceleyen bilim dalına sismoloji denilirken depremin nasıl oluştuğu, hangi yönlere doğru ilerlemeye devam ettiği ya da sarsıntının ne kadarlık bir güce sahip olduğu araştırmaları yapılmaktadır.

Deprem Nasıl Oluşur?

Farklı çeşitleri var olan depremlerin önemli bir kısmı benzerlik gösterirken yeryüzünün 12 kilometre derinliğinde meydana gelmektedir. Elastik kısımda sıcaklığın az olmasından dolayı yer kabuğu hareketleri var olurken çok uzun süreli hareketlerin devamı da dalgalanmaları beraberinde getirmektedir. Fay olarak adlandırılan hatlar üzerindeki kırıklıkların ortaya çıkmasıyla meydana gelen depremlerin oluşma süreçleri de uzun yıllar alabilmektedir.

Önerilen Yazı » Yapay Deprem Nasıl Yapılır?

Kayaların giderek zayıflamasıyla birlikte yüksek basınca maruz kalmalarıyla kırılmaları gerçekleşir. Ani bir hareketle ortaya çıkan depremler sonucunda gerilmeler oluşurken çok büyük bir enerji de ortaya çıkmaktadır. Titreşimler sonucu enerji etkisiyle depremler meydana gelirken dünyanın çeşitli yerlerinde sıklıkla görülmektedir. Deprem nasıl oluşur sorusundan sonra deprem türleri de merak edilmektedir. 

Deprem Türleri

Yer kabuğunu bir araya gelerek oluşturan levhaların giderek birbirlerine basınç uygulamaları sonucunda bir hareket söz konusu olmaktadır. Hareket ettirilmeleri sonucunda tektonik depremler meydana gelirken yeryüzündeki depremlerin çok büyük bir kısmı bu türdedir. Türkiye’deki depremlerde tektonik sınıfına dahil olurken %90’lık bir payı vardır. Bunun haricinde volkan patlamalarının ardından gaz sıkışmaları eksenli oluşacak volkanik depremlerde deprem türleri arasında ikinci sırada gelmektedir.

Önerilen Yazı » Meksika Depremi Sırasında Gerçekleşen İlginç Doğa Olayı!

Ancak Türkiye’de aktif yanardağ olmadığı için böyle bir olay yaşanması söz konusu değildir. Toprağın giderek yumuşamasından kaynaklı erime sonuçlarında ise çöküntü depremler ortaya çıkmaktadır. Etkileri çok daha az olurken kazı çalışmalarından dolayı da olma ihtimali vardır. Bunun dışında barajların çok olduğu yerlerde de çöküntü deprem örnekleri var olmaktadır.

Deprem Etkisi

Özellikle fay hatlarının kırılgan olduğu yerlerde görülen depremler beraberinde birçok farklı doğa olayını da tetiklemektedir. Bunların başında Tsunami gelmektedir. Japonya, Endonezya gibi kıyı ülkelerinde yaşanan depremlerin yüksek etkiye sahip olmasının bir başka nedeni de bu doğa olaylarını etkileyebilme durumudur. Hemen hemen birçok kıyı kentinde yaşanılan deprem sonrasında tsunami gibi olaylar olabilir, volkanik patlamalar sonucunda ise depremin olması yine böyle bir duruma örnektir.

Deprem Olayları

Bir doğa olayı olarak kabul edilmesine karşın yıl içinde binlerce insanın ölümüne sebep olan depremlere karşı önlemler alınabilir. Fiziksel olarak çok daha kapsamlı tedbirlerin yanı sıra aynı zamanda küçük görülen işlemlerle de hayattan kalınabilir. Asya ülkeleri arasında Japonya, Endonezya en çok depremin yaşandığı yerler olurken ülkemizde de üç farklı fay hattı bulunmaktadır. Aniden başlanılan yer kabuğu hareketlenmeleriyle anlaşılan depremin vereceği zarar, büyüklük durumuna göre değişse de yapısal anlamda da alınacak tedbirlerle de etkisi azaltılabilir. Çok daha sağlam yapılar, korumalı alanlar ve depreme uyumlu yaşam tercihleriyle depremin yıkıcı etkileri azaltılabilir. Ülke olarak bizde çok acı tecrübeler yaşadık. Gece uyurken sabaha uyanamayacağımızı kim bilebilirdi. Başta 17 Ağustos olmak üzere depremler de vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deprem Nedir? Nasıl Oluşur?

0