Blu Ray Disk Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri

Blu Ray Disk Nedir?

“Disket, VCD ve DVD’den sonra hayatımıza giren Blu-Ray Disk nedir? Onu diğerlerinden ayıran özelliği nedir? Bu kadar yüksek fiyatlı olarak satılmasının sebebi ne? Merak edilen bilgilerin tamamı bu yazı içerisinde sizlerle..”

Bilgisayar sistemlerinin ortaya çıkması ile bu sistemler içerisinde bilgi aktarılacak ve saklanılacak bazı fiziki öğeler aranmaya başlamıştı. Yıllar öncesinde hayatımıza giren disketlerin yerini sonradan herkesin şaşkınlıkla incelediği VCD’ler aldı. Biraz daha büyük boyutlu verilerin saklanmasına olanak sağlayan VCD’lere henüz yeni alışırken birden DVD’ler meydana çıktı.

Bu sefer çok daha büyük boyutlu verilerin saklandığı ve filmlerin depolanabildiği DVD’ler moda halini aldı. Fakat son birkaç yıldır teknolojinin çok hızlı gelişmesinden kaynaklı olarak DVD’ler yetersiz kalmaya başladı. Çok muhteşem boyutlarda üretilen bilgisayar oyunları ve yüksek kalite kameralar ile çekilen filmler DVD’lerin içerisine sığmamaya başladı. Bunun için üretilen Flash Disk’lerde yetersiz kalmaya başlayınca harici bellek üreticileri yeni bir buluşa imza atmak zorunda kaldılar.

Önerilen Yazı » Sabit Disk (Harddisk) Nedir? Nasıl Çalışır?

Blu-Ray Disk

Mavi lazer teknolojisini kullanan Blu-Ray Disk’ler genellikle 7 GB ile 100 GB arasında bir veriyi saklayabilecek kapasitede üretiliyorlar. Ayrıca isminin Blu-Ray olmasının sebebi üretim esnasında mavi lazer ışınlarına maruz kalması sebebiyle diskin mavi renkte olması. Blu-Ray disklerde 1920 x 1080 çekim kalitesi ile kayda alınmış filmleri depolamak mümkün. Üretimi esnasında çok daha gelişmiş teknolojiler kullanıldığı için kolaylıkla bu işlemlere izin verebiliyor.  Ayrıca Blu-Ray Disklerin günümüz bilgisayarlarında çalıştırılması mümkündür. DVD-playerlarda çalıştırılamamaktadır.

Bu da blu-ray disk ile izlenmek isteyen filmler veya oynanmak isteyen oyunlar için harici bir çalıştırıcı-oynatıcı almaya gerek olmadığını ortaya koyuyor. Kullanıcılar için oldukça sevindirici bir haber. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Blu-Ray Disk’ler oldukça yüksek maliyetli olarak satışa sunuluyordu. Fakat son yıllarda blu-ray disklerin yaygınlaşmaya mecbur kalması ile farklı üretim firmalarının da sektör içerisine girmesi blu-ray disklerin fiyatında düşüş yaşanmasına sebep oldu. Bu da kullanıcılar için oldukça iyi yönde bir gelişme. Fakat Blu-Ray Disk teknolojisine yeni yeni alıştığımız şu dönemlerde her an yeni bir disk şekli ile karşı karşıya kalabiliriz. Bundan kaynaklı olarak şimdiden Blu-Ray diskleri depolamakta fayda var.

Blu-Ray Disk ve DVD Arasında Bulunan Farklar

DVD’lerin tamamını oluşturulma esnasında kırmızı lazere maruz kalır. Kırmızı lazerin dalga boyu ortalama olarak 650 nm’dir. Fakat Blu-Ray Disklerin yazımı esnasında mavi ve mor lazerler kullanılır. Renginin farklı olması sebebiyle odaklanılması ve veri hacmi işlenmesi çok daha kolay olur. Böylece Blu-Ray Disklerin işlenmesinde etkili olan lazerler 450 nm dalga boyuna ulaşır. Çok daha küçük alanlar üzerine büyük veri alanları açılabilir. Bu sayede DVD’ler 4 GB gibi sınırlı alanlarda hapis olurken Blu-Ray Diskler 5 GB ile 100 GB arasında veriyi depolayabilir.

4 thoughts on “Blu Ray Disk Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri

 • 20 Mart 2019 tarihinde, saat 10:34
  Permalink

  Merhaba

  Ayrıca Blu-Ray Disklerin bilgisayarlarda veya DVD oynatıcılarda çalıştırılması mümkün. demişsiniz. Yok öyle bir şey. Hiç bir DVD Player bir Blu-ray diski okuyamaz.

  Yanıtla
  • 20 Mart 2019 tarihinde, saat 10:42
   Permalink

   Merhaba Ali Bey,

   Evet ters yazmışız. Hemen düzelttik.
   Çok teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • 22 Mart 2019 tarihinde, saat 10:27
  Permalink

  Rakamları da düzeltirseniz iyi olur. 1980×1080 yazıyor. 1920×1080 doğrusu.

  Yanıtla
  • 22 Mart 2019 tarihinde, saat 12:16
   Permalink

   Merhaba Ali Bey,

   Hatalarımızı belirttiğiniz için teşekkür ederiz. Yazımızı revize ettik.
   Her zaman bize yazabilirsiniz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blu Ray Disk Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri

4