Cahit Arf Kimdir? Hayatı, Eserleri

“Hepimizin gündelik hayatta oldukça sık şekilde kullandığı 10 TL’lerin üzerinde fotoğrafı bulunan Cahit Arf kimdir? Kendisini bu kadar önemli bir bilim adamı kılan olaylar silsilesi nasıl gerçekleşti? İşte Cahit Arf’in hayat hikayesi..”

Cahit Arf’in Doğumu ve Gençlik Yılları

Cahit Arf doğduğunda takvimler 1910 yılını gösteriyordu. Ailesiyle birlikte şimdi bir Yunanistan şehri olan Selanik’ten savaş sebebiyle göç ederek İstanbul’a taşınmışlardı. Henüz dört yaşına gelmişken ailesi Caht Arf’i modern ve Avrupai tarzda olan anaokuluna gönderdi.

O yaşlarda matematikten uzak olmasıyla birlikte resim sanatına düşkündü. Orta okul yıllarında ve lise dönemlerinde matematik ile yakından ilgilenmeye başlayan Cahit Arf üniversite eğitimi için Türkiye Cumhuriyeti’nin yurtdışı eğitim programı kapsamında gönderilecek olan öğrencileri arasındaydı.

Cahit Arf’in Paris Eğitimi

Cahit Arf, Paris’te oldukça önemli olan bir karar vermek zorundaydı. Üniversite kaydını kendisi yaptıracağı için iki seçenek arasında kalmıştı. Oldukça zeki olması sebebiyle matematik bilimlerinde ustaydı. Fakat zenginlik getirisini matematik sunmuyordu. Bundan dolayı mühendislik fikri aklının bir kenarındaydı. Fakat Cahit Arf matematik fakültesine kayıt yaptırarak matematik üzerine akademisyen olmaya karar verdi.

Önerilen Yazı » Prof. Dr. Feryal Özel: NASA Hubble Çalışan Tek Türk Bilim İnsanı

Cahit Arf’in Almanya Eğitimi

Tüm bu yıllar içerisinde Birinci Dünya Savaşı yaşanmış ve Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştu. İkinci Dünya Savaşı ise kapıda gözüküyordu. Fakat Cahit Arf’in yeni eğitimler alarak kendisini geliştirme fikri hiç dinmiyordu. Bu sebeple Almanya ve Avrupa’nın çok karışık olduğu yıllarda Almanya’ya giderek yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Nazi subaylarının gölgesinde geçen zorlu eğitim bittikten sonra ise Türkiye’ye geri döndü.

Darbe Günlerinde Cahit Arf

Uzun yıllar içerisinde kendini geliştiren Cahit Arf matematik alanında büyük buluşlara imza atmış ve Arf Halkalarını bularak geometrinin uzay bilimi içinde kullanılabilir bir nesne olduğunu kanıtlamıştı. Başarılarının arkası kesilmediği dönemlerde birde darbe görmüştü. Üniversite içlerine kadar giren sivil polisler nedeniyle oldukça az sayıda öğrenci okula gelebiliyordu. Cahit Arf’in derslere gelmemek gibi bir imkanı da mevcuttu. Fakat üniversitelerin ülkenin geleceği olduğunu bildiği için çok az sayıda öğrenciye dahi ders anlatmaya devam etti.

Cahit Arf’in Ölümü

Cahit Arf 1997 yılının kış aylarında kalp yetmezliği nedeniyle hayata veda etti. Oldukça büyük bir bilim adamı olmasına karşın televizyonlarda yalnızca yedi saniye kendisi hakkında bilgi verilip ölümü duyuruldu. Türkiye’de ordinaryüs statüsü kaldırılmadan önce kendisi bu sıfata layık görülen son temsilcilerdendi. Büyük bir bilim adamı olmasına rağmen ne yazık ki değeri bilinemedi. Fakat ekonomik yeniliklerden sonra kendisinin resmi çok sık kullanılan 10 TL üzerine basıldı. Böylelikle gençlere ve halka kendisi hakkında bir şeyler fısıldanmak istendi. Cahit Arf’in hayatı iki dünya savaşı ve bir darbe ile doludur. Zorlu eğitim programlarından geçmiş ve ülkesini kalkındırmak adına büyük işlere imza atmıştır. Örnek alınması gereken bir Türk bilim insanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cahit Arf Kimdir? Hayatı, Eserleri

0