Prof. Dr. Feryal Özel Kimdir? | NASA Hubble Çalışan Tek Türk Bilim İnsanı

Feryal Özel Kimdir?

Ülkemiz, çok değerli bilim insanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Büyük projelerin içinde yer alan bilim insanlarımız ne yazık ki fazla tanıtılmadığı için biz bilemiyoruz. Bu yazımızda dünyanın en zeki kadınlarından biri olarak kabul edilen ve aynı zamanda NASA Hubble kadrosuna kabul edilmiş ilk ve tek Türk bilim insanı Prof. Dr. Feryal Özel’i yazdık.

NASA’da Çalışan Bilim Kadını

Doktor anne ve babanın 1975 doğumlu kızları olan Feryal Özel, Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra ABD’deki Columbia Üniversitesi’ni burslu kazanmış ve çift ana dal yaparak fizik mühendisliği ile matematik mühendisliği bölümlerinden yüksek onur derecesiyle okul ikincisi olarak mezun olmuş. Yüksek lisansını Danimarka’daki Niels Bohr Enstitüsü’nde yapan Özel, doktorasını davet üzerine gittiği Harvard Üniversitesi’nde tamamlamış.

 

Dünyanın en büyük fizikçisi Stephen Hawking ile aynı alanda çalışan bu özel kadın galaksilerin oluşumu, yıldızların ölümü ve kara delikler alanında yaptığı çalışmalarla NASA’nın da dikkatinden kaçmamış ve 2002’de Hubble Doktorası Bursu ile kurumun İleri Araştırmalar Enstitüsü’ne katılmış. 2003 yılında henüz 28 yaşındayken Einstein ve John Nash gibi isimlerin de aralarında olduğu 20 kişilik “Büyük Fikirler” listesine adını yazdıran bilim insanımız olarak tarihe geçmiştir.

feryal-ozel-nasa

Önerilen Yazı » Cahit Arf Kimdir? Hayatı, Eserleri

30 yaşında Arizona Üniversite’sinde doçent olmadan önce NASA kadrosuyla Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde çalışmış. Prof. Dr. Özel, şu ara yine NASA ile birlikte yürüttüğü NICER projesi ve 2017’de gerçekleşecek Olay Ufku Teleskobu projesiyle heyecan verici çalışmalar yapıyor. Ayrıca gezegenimize 55 milyon ışık yılı uzaklıkta, M87 galaksisinde bulunan ve genişliği 100 milyar km’yi bulan kara deliğin görüntüsü 10 yıldan fazla süren yoğun çalışma sayesinde ispatlanmış oldu. Feryal Özel, bu projede görev alan bilim insanlarından birisi olmuştur.

Bilime kazandırdığı çığır açan gelişmeler ile Prof. Dr. Feryal Özel, 2013 Amerikan Fizik Derneği Ödülü, 2013 Kaliforniya Üniversitesi Miller Enstitüsü Ödülü, 2012 Harvard Radcliffe Enstitüsü Ödülü, 2010 Amerikan Astronomi Birliği Lucas Ödülü de dâhil olmak üzere çok sayıda ödüle de layık bulundu. Ayrıca NASA’ya ve Amerikan Ulusal Bilim Kurumu’na birçok konuda danışmanlık yaptı ve yönetici komitelerde görev aldı.

6 thoughts on “Prof. Dr. Feryal Özel Kimdir? | NASA Hubble Çalışan Tek Türk Bilim İnsanı

 • 11 Mart 2019 tarihinde, saat 22:48
  Permalink

  Böyle bir insanımızı saygıyla selamlıyorum. Yolun açık olsun büyük insan.

  Yanıtla
 • 11 Nisan 2019 tarihinde, saat 10:40
  Permalink

  böylesine yetenekli Türk bilim kadını nı neden türk basınında yer vermiyorlar anlamış değilim. Beyin göçlerinin neden yaşandığı ortada. Çünki sahip çıkamıyoruz. Feryal Özel Hanım başarılarınızın devamını dilerim.

  Yanıtla
 • 25 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:33
  Permalink

  Feryal hocamızı, göstermiş olduğu büyük başarılarından dolayı tebrik ediyor ve bilime yaptığı katkılarından dolayı da kendisini takdir ediyorum ve onunla gurur duyuyorum. Onu yetiştiren ve bu motivasyonu veren değerli hocalarını ve önünü açan ailesini de ayrıca saygı ve takdirle anmak isterim. Feryal hocamızın yaptığı çalışmaları içeren ve Stephan Hawking misali gençlere ve çocuklara kadar anlaşılabilir bir şekilde izah ettiği yazılı eserlerini sabırsızlıkla bekliyorum. Kendisinin resmini ve çalışmalarını renkli çıktılar alarak panomuza astım. Hocamızın insanlığa ışık tutacak daha nice başarılarını heyecanla bekliyorum.

  Yanıtla
  • 25 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:32
   Permalink

   Bülent Hocam ellerinize sağlık. Çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   Yanıtla
 • 26 Nisan 2019 tarihinde, saat 11:32
  Permalink

  Teşekkür ederim Doğukan kardeşim. Feryal ÖZEL de bizim kız kardeşimiz; bilim insanları ne kadar desteklenir ve önü açılırsa bu yaklaşımlar, insanlığın kurtuluşu yolunda örnek davranış şekli olacaktır. Bu sayfanızda yorum için yer bulamayacak kadar çok güzel yorumların olmasını dilerim. Aziz SANCAR’ımız da Feryal ÖZEL kardeşimiz gibi bilim savaşçısı bir akademisyenimiz ve Nobel Ödülü kazanmış içimizden bir insan. Prof. Dr. Fuat SEZGİN de böyle değerli bir bilim insanımız; daha bunun gibi nice örnekleri artırıp, ortaya çıkararak bu insanlarımızın gençliğimize örnek teşkil etmesini temenni ederim.

  Yanıtla
  • 26 Nisan 2019 tarihinde, saat 11:39
   Permalink

   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim sayın hocam. Belirttiğiniz Fuat Sezgin Hocamızı da notlarımıza alacağız.
   İyi günler dilerim

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Feryal Özel Kimdir? | NASA Hubble Çalışan Tek Türk Bilim İnsanı

6