Prof. Dr. Feryal Özel Kimdir? | NASA Hubble Çalışan Tek Türk Bilim İnsanı

Feryal Özel Kimdir?

Ülkemiz, çok değerli bilim insanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Büyük projelerin içinde yer alan bilim insanlarımız ne yazık ki fazla tanıtılmadığı için biz bilemiyoruz. Bu yazımızda dünyanın en zeki kadınlarından biri olarak kabul edilen ve aynı zamanda NASA Hubble kadrosuna kabul edilmiş ilk ve tek Türk bilim insanı Prof. Dr. Feryal Özel’i yazdık.

Doktor anne ve babanın 1975 doğumlu kızları Feryal, Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra ABD’deki Columbia Üniversitesi’ni burslu kazanmış ve çift ana dal yaparak fizik mühendisliği ile matematik mühendisliği bölümlerinden yüksek onur derecesiyle okul ikincisi olarak mezun olmuş. Yüksek lisansını Danimarka’daki Niels Bohr Enstitüsü’nde yapan Özel, doktorasını davet üzerine gittiği Harvard Üniversitesi’nde tamamlamış.

feryal-ozel-nasa

Önerilen Yazı » Cahit Arf Kimdir? Hayatı, Eserleri

Dünyanın en büyük fizikçisi Stephen Hawking ile aynı alanda çalışan bu özel kadın galaksilerin oluşumu, yıldızların ölümü ve kara delikler alanında yaptığı çalışmalarla NASA’nın da dikkatinden kaçmamış ve 2002’de Hubble Doktorası Bursu ile kurumun İleri Araştırmalar Enstitüsü’ne katılmış. 2003 yılında henüz 28 yaşındayken Einstein ve John Nash gibi isimlerin de aralarında olduğu 20 kişilik “Büyük Fikirler” listesine adını yazdıran bilim insanımız olarak tarihe geçmiştir.

30 yaşında Arizona Üniversite’sinde doçent olmadan önce NASA kadrosuyla Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde çalışmış. Prof. Dr. Özel, şu ara yine NASA ile birlikte yürüttüğü NICER projesi ve 2017’de gerçekleşecek Olay Ufku Teleskobu projesiyle çok heyecan verici çalışmalar yapıyor.

Bilime kazandırdığı çığır açan gelişmeler ile Prof. Dr. Feryal Özel, 2013 Amerikan Fizik Derneği Ödülü, 2013 Kaliforniya Üniversitesi Miller Enstitüsü Ödülü, 2012 Harvard Radcliffe Enstitüsü Ödülü, 2010 Amerikan Astronomi Birliği Lucas Ödülü de dâhil olmak üzere çok sayıda ödüle de layık bulundu. Ayrıca NASA’ya ve Amerikan Ulusal Bilim Kurumu’na birçok konuda danışmanlık yaptı ve yönetici komitelerde görev aldı.

Prof. Dr. Feryal Özel Kimdir? | NASA Hubble Çalışan Tek Türk Bilim İnsanı” için bir yorum

  • Avatar
    11 Mart 2019 tarihinde, saat 22:48
    Permalink

    Böyle bir insanımızı saygıyla selamlıyorum. Yolun açık olsun büyük insan.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Feryal Özel Kimdir? | NASA Hubble Çalışan Tek Türk Bilim İnsanı

1