Mideye Gönderilen Mikro Robotlar Enfeksiyonu İyileştirdi

Çok kısa süre sonra, ilaç tedavisi ile onlara yardım eden minik robotları görmeye başlayacağız. California Üniversitesi’nde çalışmalar yapan araştırmacılar, bir farenin midesindeki enfeksiyonu gönderdikleri minik robotlarla yendiler. Bu çalışma ile ilk kez küçük robotlarla mide enfeksiyonuna karşı kimyasal olarak bir iyileşme kaydedilmiş oldu.

Nanoteknoloji ile üretilen küçük robotlar insan saçının yarısı kadar bir kalınlığa sahip. Robotların içine mide enfeksiyonuna karşı savaşacak şekilde antibiyotik yüklenmiş. Ağızdan alınan ve her yere dağılan ilaçların aksine direk hedeflenen bölgeye gidecek bir çalışmanın da önü açılmış oldu. Ayrıca mide ilaçlarında bulunan ve çeşitli yan etkilere sahip proton pump inhibitörleri de kullanılmasına gerek kalmamış.

Kaynak: IFL Science

Mikrorobotlar, magnezyum ve antibiyotik katmanlarından oluşturulmuş. Pozitif şarj edilmiş polimer yapısı sayesinden de mide duvarında kalması sağlanmış. Böylelikle araştırmacılar farenin midesindeki helicobakterilerin neden olduğu enfeksiyonu kontrol edebilmişler. Çalışmalarına devam eden araştırmacılar, bu mikrorobotlarla yan etkiler olmadan tedavilerin önünün açılacağını düşünüdüklerini belirttiler.

2 thoughts on “Mideye Gönderilen Mikro Robotlar Enfeksiyonu İyileştirdi

 • 26 Kasım 2017 tarihinde, saat 08:48
  Permalink

  Haber için teşekkürler fakat California’lı araştırmacıların kim olduğu, haberin kaynağı ile birlikte verilse çok daha bilimsel ve yararlı olur.

  Yanıtla
  • 26 Kasım 2017 tarihinde, saat 09:30
   Permalink

   Yazılarımızda bu duruma daha da dikkat edeceğiz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mideye Gönderilen Mikro Robotlar Enfeksiyonu İyileştirdi

2