Elinize Bakarak Atletik Olup Olmadığınızı Öğrenebilirsiniz! Nasıl Mı?

Bir atletin yarışmayı kazanabileceğini tahmin etmenin veya atletik bir yapıya sahip olup olmadığımızı anlamanın kolay olduğunu bilim bize söylüyor. Bunun için elinize bakın. Eğer yüzük parmağınız ile işaret parmağınız yaklaşık olarak aynı boyutlarda ise siz atletik bir yapıya sahip olabilirsiniz. Yani sporda başarılı olabilirsiniz. Yapılan araştırmayı alt taraftan okumaya devam edebilirsiniz.

Yapılan araştırmada, 57 ergen çocuğun parmak boy oranları ve kas-kuvvet değerleri ölçüldü. Sonuçlarda Journal of Early Human Development makalesinden paylaşıldı. Bu çalışma ile düşük parmak oranları ve yüksek kas oranları arasındaki ilişki incelenmiş oldu. Buna göre avuç içinden başlayıp, ucuna kadar yüzük parmağı ve işaret parmaklarının boyutları ölçüldü. Tipik olarak erkek çocukların uzun işaret parmakları, kız çocuklarının ise işaret ve yüzük parmaklarının benzer boylarda olduğu görüldü.

Önerilen Yazı » G Kuvveti Nedir? Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir?

Sportik yapı ile parmak uzunluğu arasında bir hormonel ilişki olduğu ve bununda anne karnındayken başladığı belirtildi. Hatta bazı araştırmalara göre rahimdeyken testosteron hormonun etkisiyle yüzük parmağının uzun olduğu belirtiliyor. Lakin böyle olan kişi sayı oranı da düşük olduğu için direk olarak bir ilişki bulunabilmiş değil.

North Dakota Üniversitesi’nde bilim insanı Grant Tomkinson, testosteronun doğal bir steroid hormonu olduğunu belirtiyor. Bu hormonun spor, atletizm ve fitness test sonuçlarını artırdığı bilinen bir gerçek olduğunu da ayrıca belirtti. Erkek çocuklarının parmaklar arasındaki oran düşük olduğunda, daha güçlü ellere sahip olduğu görülmüş. Tabi yaşa ve vücut yapısına da bağlı olduğu belirtildi. Kas oranın fazla olması, sağlık bir insan olmayı göstermediğini atletik aktivitelerin sürekli yapılması gerektiği belirtildi.

Kaynak: Link Found Between Finger Length And Sporting Ability/ IFLScience

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elinize Bakarak Atletik Olup Olmadığınızı Öğrenebilirsiniz! Nasıl Mı?

0