Eşanjör (Isı Değiştiriciler) Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Eşanjör (Isı Değiştiriciler) Nedir?

Bu yazımızda eşanjörleri diğer adlarıyla ısı değiştiricilerini açıklayacağız. Fiziksel temasları engellenmesinde kullanılan ve genel olarak iki akışkanın kendi aralarında temasları gerçekleştirilmeden bir hattan diğer bölüme ısı transferlerini gerçekleştiren ekipmanlardır. Eşanjör çeşitleri kendi aralarında iki farklı kısma ayrılmaktadırlar. Bunlardan birincisi borulu Eşanjör ikincisi ise Plakalı Eşanjör şimdi bu iki sistemin nasıl çalıştığını ve hayatımıza hangi kolaylıklar eklediğine göz atalım.

Birinci sıramızda olan Borulu Eşanjörler petrol rafineleri ve kimyasal ürünlerin çoğunluk gösterdiği alanlarda yaygınlıkla kullanılmaktadır. Plakalı Eşanjörler ise Plaka boyutları ve fiziksel özelliklerinde bulunan giriş çıkış hatlarının maksimum dereceye göre belirlenebilmesi sistemin en çok kullanılmasına vesile olmaktadır. Bununla birlikte tahmin ettiğimizden daha kolay şekilde boru hatlarının temizlenmesi çıkış-giriş ünitelerinde sistemlerin çoğaltılması buna yönelmemize etken yaratıyor.

Ayrıca Bakınız » Isı Pompası (Heat Pump) Nedir? Nasıl Çalışır?

Eşanjörler Nasıl Çalışır?

Eşanjörler kendi aralarında herhangi bir fiziksel dokunma gerçekleştirmeden ısı alışveriş transferleriyle işlemler yürütmekte olan elemanlardır. Bunlar genel olarak yukarda da belirtmiş olduğumuz gibi enerji santralleri, bina ısıtma soğutma, klima santralleri, yüzme havuzlarının ısıtılması ve bölgelerin ısıtılması soğutulması alanlarında boy gösteren sistemlerdir. Sistemlerin yukarda iki farklı kategoriye ayrıldığını belirttik. Fakat ek olarak eklenmekte olan ve yaygınlık derecesi yine diğerlerine göre daha fazla olan Lehimli Isı eşanjörleri de bulunmaktadır. Bunların bizlere sağlamış olduğu fayda ise Sökülebilir cihazlara göre %25 borulu hatlara göre de 10 kata kadar fazla verime sahiptirler. Lehimli şekilde imalatları gerçekleştirildiği için diğer boru hatlarına değerle daha hafiflerdirler.

Eşanjörler Hangi Alanda Kullanılırlar?

Eşanjörler kullanım alanlarına göre büyük bir yaygınlık göstermektedirler. Fakat günümüzde en çok karşılaşmış olduğumuz ve evimizin belirli köşelerinde kullandığımız ya da arabalarımızın radyatör kısımlarında rastladığımız tipleri de mevcuttur. Endüstriyel sektörlerde de yoğun şekilde kullanılmalarıyla bilinen Eşanjörler hava ısıtıcılarında, yağ soğutucularında, klima soğutucu bölümler, radyatör, araç soğutma ve ısıtma bölümleri gibi yaygınlık göstermiş olduğu bütün bölümlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Sıvının birbiriyle temasını engelleyen bu sistemler arasında özellikle de sıvıların tekrardan birbirleriyle karışmasına yarayan tipleri de mevcuttur. Otomobillerde radyatör kısmında bulunan yüzeyin temas ettiği motor suyu, diğer bölümle hava yolu ile birleşerek soğutma işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Ayrıca Bakınız » Peltier Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

En Çok Tercih Edilen Eşanjör Tipleri Hangisidir?

Yazımızı baştan sona okuyan kullanıcılarımız bu başlık altında bulunan cevabımıza Plakalı Eşanjörü ekleyeceğimizi bilmektedirler. Çünkü en çok kullanılan tip ve ebatları sizlere yukarda belirttik. Burada ise sistemin neden yoğunlukla kullanıldığını genel olarak özetle anlatmaya çalışacağız. Öncelikle kapasitelerin artırılması, plakalı eşanjörler de ısı kaybı olmaması, onarım bakımı basit olması, izolasyon gerekmemesi, onarım maliyetlerin düşük olması gibi temel bazlı görevleri sistemin daha fazla kullanmasına olanak sağlıyor. Bunların başını alan bölümü ise kolaylıkla temizlenebilme hacminin yer almasıdır. Uygulamanın bu tür üstün özellikleri taşıması kullanıcılar arasında sıklıkla kullanmasına avantaj sağlıyor. Aynı zamanda Kompakt tasarımı sayesinde de düşük ve küçük ağırlıklı bölümlerde montaj hacmi bulunmaktadır.

One thought on “Eşanjör (Isı Değiştiriciler) Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

  • 4 Temmuz 2018 tarihinde, saat 00:44
    Permalink

    araştırdığım bir bilgi idi , güzel bir makale olmuş teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eşanjör (Isı Değiştiriciler) Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

1