Isı Pompası (Heat Pump) Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu yazıda ısı pompasının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıkladık. Isı pompası temel olarak düşündüğümüzde elektrik enerjisini kullanarak ısıyı bir yerden başka bir yere taşıyan bir sistemdir. Isı pompasının ne olduğunu düşündüyseniz günlük yaşamdan şu örnekleri verebiliriz; buzdolabı, klima, dondurucular birer ısı pompasıdır. Yani bu mantıktan yola çıkarak yapılmış makinalardır.

Buzdolabı ve dondurucu örneği verince belki aklınızda iyi de bunlar adı üstünde “soğutma” ısı ile alakası yok diyebilirsiniz. Eğer soğutma makinaları, ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılırlarsa ısı pompası adını alırlar. Örneğin; buzdolaplarında yiyeceklerin bulunduğu iç ortam soğuktur ama arkalarında yer alan borular oluşan ısıyı ortama bıraktıkları için sıcaktır.

ısı-pompasi-nedir

Okuyabilirsiniz: Termokupl Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Isı pompaları genel anlamda ısıyı üretmek yerine taşımayı amaçlar. Bunun içinde ısının alınacağı bir ısı çukuruna ihtiyaç vardır. Isı pompalarının hemen hemen hepsi ısı çukuru olarak hava, su veya toprağı kullanmaktadırlar.

Isı Pompası Nasıl Çalışır?

Alkol su karışımı ile doldurulmuş polietilen boru toprağın içine yerleştirilir ve toprakla olan ısı alışverişinin gerçekleşmesini sağlar. Sirkülasyon pompası, alkol su karışımını, ısı çukuru ile ısı pompası arasında dolaştırır. Alkol su karışımı, ısı enerjisini ısı çukurundan alır, buharlaştırıcıya transfer eder ve ısı pompasının işletilmesi için gerekli enerjiyi sağlamış olur. Buharlaştırıcıya aktarılan enerji sayesinde soğutucu akışkan (R407A) buharlaşır.

Soğutucu akışkan, kapalı bir devre içinde ve basınç altında dolaştırılır. Soğutucu akışkanın basıncı arttırıldığında sıcaklığı da yüksek mertebelere ulaşacaktır. Soğutucu akışkan buharlaştırıcıdan gaz halinde çıkarak kompresöre ulaşır. Kompresörde sıkıştırılan gaz halindeki soğutucu akışkanın, basıncıyla birlikte sıcaklığı da artar.

ısı-pompasi-calismasi

Okuyabilirsiniz: Jiroskop Nedir? Nasıl Çalışır?

Kompresörden geçen soğutucu akışkan, yoğuşturucuya ulaştığında ısısının büyük bir kısmını, plakalı ısı değiştiricileri yardımıyla, ısıtma tesisatı çevrimine aktarır. Soğuyan akışkan yoğuşur ve sıvı faza geçer. Daha sonra genleşme valfinde basıncı düşürülür ve düşük sıcaklıktaki soğutucu akışkan çevrimin başına dönmüş olur.

Sayın okuyucumuz, yazımızı sürekli geliştirmekteyiz. Yazımız ile ilgili görüşlerin ve eklemek istediklerin olursa bize yorum atabilirsin. Ayrıca hoşuna gidebilecek diğer bilgi yazılarımızı da sitemizde bulabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isı Pompası (Heat Pump) Nedir? Nasıl Çalışır?

0