Uçaklar Neden Beyaz İz Bırakır

Uçakların Bıraktığı İz Nedir?

Bu yazımızda uçakların arkalarında bıraktıkları izleri yazacağız. Çoğumuz havaya baktığında uçakların beyaz izler bırakarak uçtuklarını görürüz. Uçakların gökyüzünde bıraktıkları beyaz izlere teknik olarak “yoğunlaşma izleri” ismi verilmektedir. Bazen hayli belirgin ve kalıcı olan bu izler bazı durumlarda fark edilemeyecek kadar belirsizdir ve kısa sürede ortadan kalkar. Yoğunlaşma izleri soğuk havalarda verdiğimiz nefesin görülmesine yol açan sürece benzer bir süreç sonucu oluşur.

Yakıtın jet motorunda yanması sonucu açığa çıkan atık gazların içinde karbondioksit, sülfür ve azot oksit bileşikleri, su buharı gibi maddeler bulunur. Yüksek irtifalarda havanın basıncı ve sıcaklığı atık gazlarınkinden düşük olduğundan, motordan atılan gazların içindeki su buharı yoğunlaşır. Ayrıca bu gazların insan sağlığına ve doğaya karşı zararlı olup olmadığı hale tartışılmaktadır.

beyaz-iz-ucak

Önerilen Yazı » Tonlarca Ağırlığa Sahip Bir Uçak Nasıl Uçar?

Yoğunlaşma İzleri

Oluşan su damlacıkları ve buz kristalleri gökyüzünde bulutlar gibi beyaz görünür. Motordan atılan egzoz gazının içindeki katı parçacıklar ise su buharının yoğunlaşmasını kolaylaştırır. Bu izlerin yoğunluğu, uzunluğu ve ne kadar kalıcı olduğu uçağın irtifasına ve havanın sıcaklığına, basıncına ve nem oranına bağlı olarak değişir.

Özellikle havadaki nem oranının düşük olduğu durumlarda bu izler incedir ve kısa sürede kaybolur. Nem oranı yüksek ise daha uzun, belirgin ve kalıcıdır. Uçakların gökyüzünde oluşturduğu beyaz izlerin bir başka nedeni de özellikle kanat uçlarının havada sebep olduğu girdaplardır. Havanın basıncının azalmasına neden olan bu durum havadaki su buharının yoğunlaşmasına yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçaklar Neden Beyaz İz Bırakır

0