İnsan Vücudunda Hassas Ölçüm Yapabilecek Basılabilir Sensör Üretildi!

Sensörler, çevremizdeki olayları algılayıp bunları elektrik sinyallerine çevirerek, yorumlamamızı sağlayan elemanlar olarak karşımıza çıkıyor. Amerika’da bulunan A&M ve Florida State Üniversiteleri ortaklaşa yaptıkları bir çalışma ile düşük maliyetli, giyilebilir teknolojilerin geliştirilmesinden entegre olabilen basılabilir hareket sensörleri geliştirdi. Buckypaper denen karbon nanotüp plakalar kullanılarak düşük maliyetli bir dizi hareket sensörü, insan vücudu gibi karmaşık yapılarda hassas ölçümler yapmak için yeterince esnek olmayan mevcut sensörlerin yerine geçmesi için üretildi.

Araştırmacılar bu yeni teknolojinin yumuşak robotik alanında kullanılma potansiyeli de taşıdığını ve bu yeni malzemenin esnek ve kendini onaran yapay kasların üretimini kolaylaştıracağını düşünüyor. Bunun yanı sıra farklı ölçeklerde uygulanabilen bu sensörlerin neredeyse tüm bireysel bilgisayarların, cihazların, giysilerin, mobilyaların ve cihazların dijital olarak bir bulut platformu üzerinden birbiriyle bilgi paylaştığı nesnelerin internetinin geleceğine yönelik yeni bir adım niteliğinde olduğu düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir: 3D Yazıcı ile Organ Üretimi

Sensörler piyasada satılan mürekkep püskürtmeli yazıcılarla basılarak üretilebilen gümüş mürekkep elektrotlarından ve yedi mikron kalınlığındaki buckypaper yapılı şeritlerden oluşuyor. Giyilebilir buckypaper sensörler esnek, küçük hareketlere duyarlı ve dikişsiz. Araştırmacılar basılabilir sensör teknolojisi geliştikçe zaten hayli ince olan malzemeyi daha da inceltmeyi, bu sayede sensörlerin daha rahat giysilere de entegre edilebilmesini umuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan Vücudunda Hassas Ölçüm Yapabilecek Basılabilir Sensör Üretildi!

0