Kulaklığınız Sizi Dinliyor!

Her ürünün akıllaşmasıyla insanlar daha rahat bir şekilde işlerini yapıyor. Lakin her cihazın akıllı olmasıyla gelen bir sorun var. O da sistemlerin hacklenerek biz insanlara karşı kullanılıyor olmasıdır. Büyük sistemlerin etkisiz hale getirilmesi, bankalardan elektronik olarak paraların çalınması ve bir sürü olay her gün başımıza geliyor. İsrail’de siber güvenlik araştırma merkezi tarafından yayımlanan makale de ise hoparlörlerin akıllı olmasa da mikrofon haline getireleceği dile getirilmiş. 

Alt tarafta kaynak kısmına koyduğumuz makaleye göre sadece yazılım yardımıyla bilgisayarınıza takılı kulaklığı ya da hoparlörleri mikrofona dönüştürmek mümkün. Normal şartlarda hoparlör elektrik sinyalleri ses sinyallerine dönüştürüyor. Mikrofon ise tam tersi şekilde çalışarak ses sinyallerini elektrik sinyallerine dönüştürüyor. Ancak bilgisayarlarda bulunan ses kartları yeniden programlanabilir olduğundan hoparlörlerin mikrofon gibi çalışması sağlanabiliyor.

Bahsi geçen makalede böyle bir yazılım geliştirilerek sıradan bir mikrofona yakın kalitede ses kaydı yapıldığı anlatılıyor. Bu tür bir yazılımı kullanan bir virüsün geliştirilmesi durumunda, bilgisayarınıza bir mikrofon takılı olmasa bile bilgisayarınıza bulaşan bir virüsünün ortamdaki konuşmaları dünyanın diğer ucuna iletebilme olasılığı hayli endişe verici bir durum.

Kaynak: https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1611/1611.07350.pdf

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kulaklığınız Sizi Dinliyor!

0