İnsanımsı Robot Bina48, Askeri Akademi de Ders Verdi!

Her gün yeni bir olaya tanık olarak uyanıyoruz. Yapay zeka, robot teknolojisi hakkında yapılan bilim kurgu yazılarını gerçek hayatımızda görmeye başlıyoruz. Bunlardan birisi de Amerikalı robotik şirketi Hanson Robotics’in ürettiği insanımsı robot Bina48! Aynı firma yakından tanıdığımız ve Türkiye’ye de gelen insanımsı robot Sophia’nın da üreticisi.

Siyahi bir insan modeliyle kurulan Bina48 robotu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kara Harp Okulu’nda öğrencilere Etik Felsefe dersini anlattı. Böylelikle ilk defa yapay zekalı insansı bir robot akademisyen olarak tarihe geçti. Akademisyenlik zor bir süreç olsa da robotun ilk dersi iyi bir şekilde vermesi özellikle sözel alanda robotların içimize gireceğini gösteriyor.

Önerilen Yazı » İngilizceyi Dert Etmeyin, Robotik Öğrenin!

Etik felsefe dersini veren Bina48 robotu için yapay zekalı bir işletim sistemi kullanılmış. Bu yapay zeka ile beraber çok sayıda savaş ve politika üzerine felsefi yazılar okutuldu. Algoritması sayesinde okutulan ve yüklenilen felsefi yazıları analiz ederek konuyu özetledi. Ardından soru sorma ve soru cevaplamak için de bir algoritma yazılarak, öğrencilerin soracağı sorulara uygun cevaplar vermesi sağlandığı görüldü.

İnsanımsı robot Bina48 ders anlatırken, askeri öğrencilerin ilgiyle izlediği de dikkatlerden kaçmamış. Hatta öğrenciler, Bina48’in kitaplardaki yazıları özet olarak sunmasıyla notlar dahi alındı. İlerleyen zamanlar da bizi nelerin beklediğini göstermesi açısından ilginç bir deneyim oldu. Gelecekte otonom robotları üniversitelerde de görebiliriz.

Kaynak: This robot co-taught a course at West Point

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsanımsı Robot Bina48, Askeri Akademi de Ders Verdi!

0