Suları Bakterilerden Temizleyen Mikrorobotlar

Biz canlılar için temiz içme suyu çok önemli ama Dünya’nın her yerinde temiz içme sularını bulmakta neredeyse imkansız. Araştırmacılar tehlikeli bakterileri sudan uzaklaştırmak için sürekli yeni araçlar geliştiriyor. Onlardan birisi de mikrorobot üretimi olarak açıklandı.

E.coli gibi patojenik bakerileri öldüren mikrorobotlar, bir tarafı magnezyum diğer tarafı altın ve demir nanoparçacıklarından oluşan bir mikro düzeyde bir robot ordusu. İki yüzü olan Roman Tanrısına ithafen Janus ismi verilen bu robotlar, kirli suların içindeki bakterileri parçalamak ve yok etmek üzerine geliştirilmiş.

Suyun içine bu robot ordusu atıldığında, sıvıyla magnezyum reaksiyona giriyor ve hidrojen kabarcıkları oluşuyor. Diğer taraftan da barındırdığı altın ve demir parçacıkları bakterileri yakalıyor ve onları absorbe ederek içine alıyor. İçine aldıktan sonra da bunları parçalıyor. Araştırmacılar bunun için test düzenekleri kurup, bakterili suyun içine defalarca bu robotları atarak denemişler. 15-20 dakika içerisinde bu robotların bakterileri yok ettiğini görmüşler. İşi biten robotları ise basit bir mıknatıs sistemiyle sudan almışlar.

Oldukça farklı bir sistemle yok edilen bakteriler, bu robotlara karşı bir direnç oluşturabileceğini söyleyen araştırmacılar bunun içinde çalışmalarına devam ettiğini söylüyorlar. Alt taraftaki videodan yapılan araştırmaya dair görüntüleri de izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Suları Bakterilerden Temizleyen Mikrorobotlar

0