Genetik Talimatları Taşıyan Moleküle Hareketli Bir Görüntü Eklendi

Teknoloji ve onun getirdiği yenilikler her geçen gün artıyor. Bilim kurgu olarak gördüğümüz projelerin çoğu şuan gerçekleşti. Gelecekte ise neler olacağını hep beraber göreceğiz. Amerika’da Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinden bilim adamları, CRISPR adı verilen gen kurgulama yöntemi ile bakteri DNA’sına hareketli bir imaj kodladı. Ardından DNA’nın genetik kodunu çözerek görüntüyü yeniden oluşturdu.

Bilim insanları, canlı hücrelerin kendi gelişim ve değişimlerini zamana bağlı kayda alabilecekleri bir moleküler kayıt yöntemlerini geliştirilmesi amacıyla yaptıklarını belirtti. İmaj görüntü olarak sinema tarihinde ilk olan bir atın dört nala hareketi yüklendi. Alt tarafta izlediğiniz görüntü, moleküllere yüklenen görüntüdür.

Önerilen Yazı » 3 Dakikada DNA Analizi Yapabilen Cihaz!

“Hücreleri tarihçilere dönüştürmek istiyoruz.” diyen araştırmanın yazarlarından Seth Shipman, “Günümüzde kullanılan tıbbi kayıt teknolojilerinden çok daha küçük ve işlevsel yapıda, birden fazla olayı zaman içinde, müdahalede bulunmadan kayıt altına alabilecek bir biyolojik hafıza sistemi yaratmayı hayal ediyoruz.” ifadesini kullandı. Shipman, beyin araştırmalarında kullanmayı amaçladıkları yöntemle beynin gelişim sürecinde kayda alınmış moleküler tarihini çıkarmayı umduklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genetik Talimatları Taşıyan Moleküle Hareketli Bir Görüntü Eklendi

0