Martin Eberhard: Tesla Motors’un İlk Kurucusu

Martin Eberhard Kimdir?

Hepimiz Tesla arabalarını görünce bunun Elon Musk’ın inanılmaz fikirlerinden birisi olduğunu sanarız. Aslında çoğu zaman olduğu gibi bu fikir de bir başkasına ait. Aslen Alman asıllı fakir bir aileden gelen Martin Eberhard 1960’ta Berkeley’de (Kaliforniya, ABD) doğdu. Çocukluk yıllarında elektroniğe duyduğu hayranlıkla çalışmalar yapmaya başladı. Daha sonra Bilgisayar ve Elektronik mühendisliği okuyan Eberhard, bilişim alanında girişimci olarak kazandığı başarıların ardından 2003’te elektrikle çalışan otomobiller üretmeyi hedefleyen Tesla Motors’u kurdu.

Yanlış duymadınız Tesla Motors’u ilk olarak Martin Eberhard kurdu. Elektrikli araç konusunda çalışmaya başladı. Lakin eksik yanı parasıydı ve bu parayı elde etmek için Sergey Brin ve Larry Page (Google), Jeff Skoll (eBay) ve Elon Musk (PayPal) gibi Silikon Vadisi’nin ünlü isimlerinin kapısı çaldı ve onları finansör olarak kazanmayı başardı. 2007’de yılında ise bir dönüm noktası oldu ve finansörlerden birisi olan Elon Musk ile yaşadığı görüş ayrılıklarından sonra firmayı terk etti.

Martin Eberhard-teslanın-kurucusu

Önerilen Yazı » Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Şirketleri Nelerdir?

Kendi kurduğu firmayı terk eden Martin Eberhard, 2010’dan itibaren Volkswagen şirketine çalışmaya başladı. Şuan hala Volkwagen’de çalışan Eberhard otomobillere ve çevre dostu teknolojilere ilgisi olan başarılı bir mühendis olarak tanınıyor. Eberhard tarafından kurulan Tesla Motors ise aynı zamanda Silikon Vadisi’nde kurulmuş ilk otomobil üreticisi olarakta tarihe geçti. Tabi kendi kurduğu şirket Tesla, çok iyi yerlere gelirken bir şeyi de görmemizi sağlıyor. Sadece iyi bir fikir yetmiyor, onu pazarlamak ve yaymakta gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Martin Eberhard: Tesla Motors’un İlk Kurucusu

0