Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Şirketleri Nelerdir?

Elon Musk Kimdir?

1971 yılının 28 Haziran günü dünyaya geldiğinde sanırım kimse Elon Musk’ın ilerleyen yıllarda dünyayı değiştirecek ilk 100 insan içine girebileceğini tahmin etmemişti. 1989 yılında ise Elon Musk, Güney Afrika’da var olan zorunlu askerlik hizmetinden kaçmak için Kanada’ya taşındığında kafasında çok farklı hayaller bulunuyordu. 1992 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde ekonomi okurken yüksek lisansı ise fizik alanında yaptı.

Kaliforniya’da bulunan Stanford Üniversitesi’ne başvurmasının asıl nedeni ise “Enerji Fiziği” alanında doktora yapmak istemesiydi. Her ne kadar okula kabul edilse de internetin icadıyla birlikte hemen Zip2 Corporation isimli şirketi kurdu. Okuldan ayrılarak New York Times ve çeşitli gazetelerinin içeriklerini sağlamaya başladı. Birkaç yıl sonrasında ise milyon dolarlık şirketleri almaya başardı. 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın danışmanı oldu.

Önerilen Yazı » Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları Nelerdir?

Elon Musk Şirketleri

Çok hızlı bir şekilde büyüyen şirketlere sahip olmasıyla tanınan Elon Musk, yüksek satış rakamlarına ise ulaşmayı başaran nadir insanlar arasındadır. 1999 yılında kurduğu X.com internet sitesi basit bir finansal hizmet sağlıyordu. Ödemelerin güvenli bir şekilde yapılmasını amaçlarken çok fazla kullanıcıya hitap etmiyordu. Ancak ilerleyen yıllarda Paypal adıyla bilinen halini alarak popüler oldu. Sonrasında ise 1.5 Milyar Dolar hisse karşılığında eBay isimli firma tarafından satın alındı.

SpaceX

Elon Musk tarafından kurulan bir diğer şirket ise SpaceX olarak biliniyor. 2008 yılında kuruluş aşamalarının bitirildiği söylenebilirken NASA ile yapılan anlaşmalarda ilerleyen yıllarda astronotların bu şirket aracılığıyla uzaya gönderilmesi planlanıyor. Ticari amaçlı uzay yolculuklarının yapılması için çeşitli çalışmaların devam ettiği de biliniyor. Aynı şirketi ile 22 Mayıs 2012 tarihinde insansız uzay aracı olan Falcon 9 roketi başarıyla gönderilmişti.

Önerilen Yazı » Silikon Vadisi Nedir? Nasıl Gidilir? Neler Yapılıyor?

Tarihi bir başarı olarak kabul edilen bu durumla birlikte Elon Musk uzay çalışmalarında çok daha ileri seviyelerine çıkılacağını da gösterdi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan astronotlara yarım ton yük gönderimi yapılmasının sağlanmasının yanı sıra, ilk kez özel bir şirket aracının uzayda bulunması da bu şekilde sağlanmış oldu. 2013 yılında ise başarılı bir şekilde uydu taşınma süreci de tamamlandı. 2018 yılında ise güçlendirilmiş olan Falcon Heavy roketi yük taşıma amaçlı kullanıldı.

Tesla

Uzay çalışmalarında çığır açan Musk, hali hazırda elektrikli otomobillerin uygun fiyatlara yapılmasında da bir başka şirketi üzerinden çalışmalar sürdürüyor. Tesla Motors Kurucusu unvanına sahip olurken araba çatılarında güneş panelleri bulunmasına yönelik de buluşları mevcut. Son yapılan çalışmalarla ise Tesla Roadster tır modelleri 2019 yılında üretilmeye başlanacak. Buna göre hiçbir şekilde şarj edilmeye gerek kalmadan 800 kilometre boyunca araçların kullanılabileceği belirtiliyor.

Araç motoru ise 1.600 milyon kilometre yol alabilecek şekilde tasarlanacak. 2020 yılında piyasaya çıkması beklenen bir diğer aracın ise 100 kilometreye çıkma süresi 1,9 saniye olacak. Benzinle çalışan araçların giderek azalacağı da Elon Musk çalışmalarıyla mümkün olacak gibi duruyor. Ayrıca Elon Musk tarafından yatırımların yapıldığı bir diğer alan ise güneş enerjisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Şirketleri Nelerdir?

0