Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Şirketleri Nelerdir?

Elon Musk Kimdir?

1971 yılının 28 Haziran günü dünyaya geldiğinde kimse Elon Musk’ın ilerleyen yıllarda dünyayı değiştirecek ilk 100 insan içine girebileceğini tahmin etmemişti. Çünkü annesi ve babası ayrıldıktan sonra akrabaları onun için sessiz bir çocuk ve bir o kadar da tuhaf hareketlere sahip demişlerdi. 1989 yılında Elon Musk, Güney Afrika’da var olan zorunlu askerlik hizmetinden kaçmanın yollarını aradı ve sonunda annesinin yaşadığı yer olan Kanada’ya taşınmaya karar verdi. Kanada’dan sonra Amerika’ya geçen Elon Musk, 1992 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde ekonomi eğitimini bitirdi. Daha sonra fizik alanında yüksek lisans yaptı.

Kaliforniya’da bulunan Stanford Üniversitesi’ne başvurmasının asıl nedeni ise “Enerji Fiziği” alanında doktora yapmak istemesiydi. Her ne kadar okula kabul edilse de internetin icadıyla birlikte hemen Zip2 Corporation isimli şirketi kurdu. Okuldan ayrılarak New York Times ve çeşitli gazetelerinin içeriklerini sağlamaya başladı. Birkaç yıl sonrasında ise milyon dolarlık şirketleri almaya başardı. 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın danışmanı oldu.

Önerilen Yazı: Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları Nelerdir?

Elon Musk’ın İlginç Yönleri

Elon Musk, ilk programını yazdığında sadece 12 yaşındaydı. Yaptığı uzay oyununu satarak ilk parasını yani 500 dolarını kazanmıştı. Gençlik yıllarında içine kapanık birisi olarak yaşadı. Öyle ki ailesi onunla konuşmaya çalıştığında ailesine tepki vermiyor. Hatta ailesi onun sağır olduğunu da düşünmüş. Lakin bir psikolog Elon Musk’ın hayal alemine daldığını belirtmiş. Garip davranışlara sahip olduğu için okul yılları çok zor geçen Elon Musk, birçok kez okulda dövülerek hastanelik olmuş.  Birkaç kez evlenen Elon Musk’ın 6 çocuğu bulunuyor. Son evladına “X Æ A-Xii” ismini vererek herkesi şaşırttı. Ne amaçla bunu yaptı bilinmez ama ileriye dönük planları var gibi!

Elon Musk Şirketleri

Çok hızlı bir şekilde büyüyen şirketlere sahip olmasıyla tanınan Elon Musk, yüksek satış rakamlarına ise ulaşmayı başaran nadir insanlar arasındadır. 1999 yılında kurduğu X.com internet sitesi basit bir finansal hizmet sağlıyordu. Ödemelerin güvenli bir şekilde yapılmasını amaçlarken çok fazla kullanıcıya hitap etmiyordu. Ancak ilerleyen yıllarda Paypal adıyla bilinen halini alarak popüler oldu. Sonrasında ise 1.5 Milyar Dolar hisse karşılığında eBay isimli firma tarafından satın alındı.

SpaceX

Elon Musk tarafından kurulan bir diğer şirket ise SpaceX olarak biliniyor. 2008 yılında kuruluş aşamalarının bitirildiği söylenebilirken NASA ile yapılan anlaşmalarda ilerleyen yıllarda astronotların bu şirket aracılığıyla uzaya gönderilmesi planlanıyor. Ticari amaçlı uzay yolculuklarının yapılması için çeşitli çalışmaların devam ettiği de biliniyor. Aynı şirketi ile 22 Mayıs 2012 tarihinde insansız uzay aracı olan Falcon 9 roketi başarıyla gönderilmişti.

Önerilen Yazı: Silikon Vadisi Nedir? Nasıl Gidilir? Neler Yapılıyor?

Tarihi bir başarı olarak kabul edilen bu durumla birlikte Elon Musk uzay çalışmalarında çok daha ileri seviyelerine çıkılacağını da gösterdi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan astronotlara yarım ton yük gönderimi yapılmasının sağlanmasının yanı sıra, ilk kez özel bir şirket aracının uzayda bulunması da bu şekilde sağlanmış oldu. 2013 yılında ise başarılı bir şekilde uydu taşınma süreci de tamamlandı. 2018 yılında ise güçlendirilmiş olan Falcon Heavy roketi yük taşıma amaçlı kullanıldı.

Tesla

Uzay çalışmalarında çığır açan Musk, hali hazırda elektrikli otomobillerin uygun fiyatlara yapılmasında da bir başka şirketi üzerinden çalışmalar sürdürüyor. Tesla Motors Kurucusu unvanına sahip olurken araba çatılarında güneş panelleri bulunmasına yönelik de buluşları mevcut. Son yapılan çalışmalarla ise Tesla Roadster tır modelleri 2019 yılında üretilmeye başlanacak. Buna göre hiçbir şekilde şarj edilmeye gerek kalmadan 800 kilometre boyunca araçların kullanılabileceği belirtiliyor.

Araç motoru ise 1.600 milyon kilometre yol alabilecek şekilde tasarlanacak. 2020 yılında piyasaya çıkması beklenen bir diğer aracın ise 100 kilometreye çıkma süresi 1,9 saniye olacak. Benzinle çalışan araçların giderek azalacağı da Elon Musk çalışmalarıyla mümkün olacak gibi duruyor. Ayrıca Elon Musk tarafından yatırımların yapıldığı bir diğer alan ise güneş enerjisidir.

Önerilen Yazı: Bozuk Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Şirketleri Nelerdir?

0