Silikon Vadisi Nedir? Nasıl Gidilir? Neler Yapılıyor?

Silikon Vadisi Nedir?

Yaşadığımız çağın teknoloji çağı olduğunu kabul ettiğimizde birçok farklı çalışmaların yapıldığını da daha kolay bir şekilde görebiliriz. Günümüzde ortaya çıkan çeşitli teknolojik gelişmelerin öncüsü konumunda var olan Silikon Vadisi, sahip olduğu olanakları, sunduğu imkanlarıyla ayrıcalıklı yerlerin başındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’nde bulunan Silikon Vadisi, tam olarak San Francisco Vadisi üzerinde kuruludur.

İsminin geldiği yer ise çok sık bir şekilde bölgede var olan silikon çip üretimidir. Bundan dolayı Silikon Vadisi ismi ortaya çıkarken yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Tüm bölgenin teknoloji şirketlerine devredildiği bir alan olmakla birlikte radyo, radar, elektronik ürünler ve bilgisayarlarla akıllı telefonların ortaya çıktığı ilk yerdedir.

Önerilen Yazı » Tolga Kurtoğlu: Silikon Vadisi’ndeki İlk Türk CEO

İlk bilgisayar ile birlikte Google, Yahoo, Facebook gibi milyarlarca kişiye hitap eden dev şirketlerde buralarda ortaya çıkmıştır. Birçok farklı kurumla bağlantılı olarak faaliyetlerine devam eden şirketlerin gelişim düzeyleri olağan dışı olarak tanımlanırken aynı zamanda ortaya konan performanslarda her zaman övgü almaktadır. Peki, Silikon Vadisi’nde neler oluyor?

Silikon Vadisi’nde Neler Yapılıyor?

Amerika Birleşik Devletleri destekleri ve planlamasıyla ortaya çıkan Silikon Vadisi, 150 büyük teknoloji şirketine sahiptir. Yıl içerisinde çeşitli teknolojik gelişmeler yapılırken, Ar-Ge ve inceleme çalışmaları da devam ettirilmektedir. Intel, Google, HP, Maxtor, Apple, Microsoft, AMD gibi firmaların merkezi konumundaki Silikon Vadisi, melek yatırımcılarında bulunabildiği bir bölgedir.

Yatırımlar milyon dolar seviyelerinden başlarken güzel ve akılcı projelerin desteklenmesi için 9-10 milyon Dolar bir yatırım imkanı da söz konusu olmaktadır. Ürünlerin geliştirilmesi, yeni ürünlerin ortaya çıkarılması ve teknolojik unsurlu cihazların yaratılmasının yanı sıra E-ticaret sahasında da silikon vadisi şirketlerin payı her geçen gün artmaktadır. 1 Trilyon Dolar Pazar payı bulunduran şirketleriyle Silikon Vadisi, iş olanakları açısındanda mühendis ve teknoloji uzmanlarına açıktır.

Silikon Vadisi Özellikleri

Amerika’nın en kapsamlı bölgesi olarak tanımlanmasında da bir sakınca olmayan Silikon Vadisi özellikleri daha ziyade yapısal kavramlarla açıklanabilir. Teknolojik gelişmelerde bir laboratuvar olarak kullanılan şirketlerin bir arada bulunması da çalışmaların çok daha hızlı olması beraberinde getirir. Her zaman daha iyisini yapabilmek için firmaların rekabetleri en üst düzeyde olurken hali hazırda akıllı telefon, bilgisayar ve televizyon gibi cihazların yanı sıra sosyal medya platformlarında da ciddi bir yarış söz konusudur. Bunun haricinde son yıllarda yapılan çalışmaların büyük bölümü online ticaretle ilişkilidir.

Önerilen Yazı » Senden Adam Olmaz Dediler, 18 Yaşında Milyoner Oldu

Silikon Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Ciddi bir projeye sahip olunmasıyla birlikte akla hemen Silikon Vadisi nasıl gidilir sorusu gelmektedir. Bunun için eğer bir projeniz var ise (olmasa da olur), ülkemizde düzenlenen “Big Bang”, “Yeni İşler Yeni Fikirler” gibi iş fikri üzerine yapılan yarışmalarına katılarak oraya gelen melek yatırımcılarla ve Silikon Vadisi’ne gitmiş insanlarla irtibat kurabilirsiniz. Bize inanın bu ilk adımınız çok önemlidir. O tarz yarışmalarda size yol gösteren çok sayıda insan ve girişimci ile tanışabilirsiniz. Bir diğer yol ise çeşitli internet siteleri üzerinden Silikon Vadisi özelinde yatırımlar yapabilecek yatırımcılarla tanışılabilir, çeşitli düzeylerde kaynak alımı için başvurular yapabilirsiniz.

Beğenilen projelerin hayata geçirilmesinde ortak planlamalarda mümkün olabiliyor. Aynı zamanda iş olanakları açısından da Silikon Vadisi değerlendirebilirsiniz. Bunun içinde orada bulunan şirketlere iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu yazımızı edindiğimiz deneyimler ve görüşmeler ile sürekli güncelleyeceğiz. Eğer sizinde deneyimleriniz var ise bu yazının altına veya bize mail atarak belirtebilirsiniz. 

8 thoughts on “Silikon Vadisi Nedir? Nasıl Gidilir? Neler Yapılıyor?

 • 2 Aralık 2018 tarihinde, saat 00:12
  Permalink

  Bu yazınız, silikon vadisine ulaşma konusundaki ufkumu açmıştır. Bu yazınız içi size çok teşekkür ederim. silikon vadisinde yapılan teknolojik ve bilimsel konularda da benim ÇALIŞMALARIM VE PATENTLERİM BULUNMAKTADIR. Türk Patent Enstitüsüne kayıtlı 4 adet patentim bulunmaktadır. 6 adet de patentim başvuru aşamasındadır.
  Tezli Yüksek Lisans Mezunuyum. Patent konularım, Elektrik – Elektronik ve Enerji konularındadır.
  Bana bu konularda yatırımcılarla ve yurtdışındaki ilgililerle bağlantı kurmada bir yardımınız olacak olursa, çalışmalarımla ilgili detaylı bilgi paylaşımında bulunabilirim.
  İlgi çekebilecek bir patentimin konusu hakkıda kısa bir bilgi paylaşmak istiyorum.
  Ulaşım araçlarında (Dizel, Benzinli ve LPG’li araçlarda
  ” HİDROJEN ÜRETİMİ VE YAKIT OLARAK KULLANIM SİSTEMİ”dir.
  Araçlarda; hiçbir fiziksel değişiklik yapmadan, % 40 kadar varan MOTOR’da güç artışı ve YAKIT’ta da yine %40 kadar varan yakıt tasarrufu sağlayan bir bir sistemdir. Teori olarak değil, Gerçek araçlarda ve yol sürüşünde denenmiş ve test edilmiştir. LPG’li bir aracı, benzinli araç performansı sağladığı, deneylerle ispatlanmıştır.
  Göstereceğiniz İlgiye şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 2 Aralık 2018 tarihinde, saat 00:36
   Permalink

   Merhaba Mustafa Bey,

   Rica ederiz. Yaptığınız çalışmalar, patentleriniz, azminiz çok iyi geliyor. İletişim bilgilerinizi de bu yazımızda belirtirseniz yorumunuza ekleyelim. Belki yazımızı okuyan bir yatırımcı veya ilgi alanında olan birileri sizinle iletişime geçebilir.

   İleri ki aşamada sitemizde sizinle yatırımcıları buluşturabilecek bir platform düşünüyoruz. Umarız bizlerde desteklenir ve bu isteğimizi gerçekleştiririz.
   İyi akşamlar dileriz.

   Yanıtla
 • 6 Aralık 2018 tarihinde, saat 21:41
  Permalink

  Harika içeriğiniz için ne kadar teşekkür etsem az.

  Yanıtla
 • 6 Aralık 2018 tarihinde, saat 21:46
  Permalink

  Gerçekten harika içerik. Ben kesinlikle web sitenizi yer işareti koydum. Başarılar dilerim!

  Yanıtla
 • 3 Şubat 2019 tarihinde, saat 19:21
  Permalink

  Selamlar.Benim denizde boğulmaları önleyecek bir fikrim var.Bu fikrimi plastik fabrikaları yapabilir.Bana yardımcı olursanız minnettar olacağım. Sevgi ve saygılarımla.Eğer ilgilenirseniz telefonum 05425872946

  Yanıtla
  • 3 Şubat 2019 tarihinde, saat 23:08
   Permalink

   Zafer Bey, girişimcilik ve destek programları oluyor. Onlar projeniz için çalışmalar yaparak, pazar araştırması vb. konularda yardımcı oluyorlar. Yakında bu alanda da ilgili yerleri sitemizde yazarak paylaşacağız. Umarız size ve sizin gibi insanlarımıza yardımcı olur.

   Yanıtla
 • 14 Aralık 2020 tarihinde, saat 14:08
  Permalink

  Çok iyi bir şekilde bilgi sahibi olduk emeğinize sağlık .

  Yanıtla
  • 14 Aralık 2020 tarihinde, saat 20:30
   Permalink

   Teşekkür ederiz. İyi okumalar dileriz 😊

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Silikon Vadisi Nedir? Nasıl Gidilir? Neler Yapılıyor?

8