Google Adwords Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Google Reklam Verme Kavramı

Google Adwords, dünyanın en çok kullanılmakta olan Google arama motoruna ait olan bir eklenti uygulamasıdır. Web sitenizi Google arama sonuçlarında en üstlere çıkarmak için kullanılmakta olan uygulamadır. Adwords sizlere sunmuş olduğu panel üzerinden sitenizin bütün verilerini kontrol edebilme imkanlarını sunuyor. Adwords ile birlikte terimlerinizi Google sıralamalarında üste çıkardığınız ödeme yapmıyorsunuz.

Fakat kullanıcılar o reklam üzerinden sitenize girmek için tıklama yaptığında hesabınızdan kesinti yapmaktadır. Sizlere sunmuş olduğu panel üzerinde kaç tane kullanıcının hangi terimler üzerinden sitenize tıklama yaptığını ve sitenizde ne kadarlık bir süre zarfı içerisinde dolaştığı hakkında bilgi vermektedir. Kısacası şöyle özetlemek gerekirse siteniz içerisinde bulunan terimlerin aranma sırasında ilk sıralara çıkarmak için sizlere avantaj sağlayan ücretli uygulamalardan bir tanesidir.

İlginizi Çekebilir: Google’ın Yapay Zekası Geleceği Tahmin Edecek!

Google Adwords Nasıl Çalışmaktadır?

Sitenizde yer almakta olan anahtar kelimenizi Google’da en üstlere çıkarmak için ödemiş olduğunuz ücret miktarına göre her tıklamaya almış olduğu uygulamadır. Adwords mantığı açık artırma gibi düşünülebilir. Çünkü ödeme miktarınızı sizler seçmektesiniz. Seçmiş olduğunuz ödeme miktarına göre Google tarafından anahtar kelimeniz üst sıralara çıkmaktadır. Yani her tıklama için 5 TL gibi ödemede sağlayabilirsiniz. 1 TL’lik seçeneği de sunabilirsiniz. Google vermiş olduğunuz ödeme miktarına göre işlemlerinizi göz önünde bulundurmaktadır. Google reklamlarınızı görüntülenmek için sizlerden ücret istememektedir. Müşterilerin reklamlarınızı gördükten sonra tıkladığında sizlerden ücretlendirme istenmektedir. Tabi bu ücretlendirmelerin hepsi sizlere sunulmakta olan Adwords kısmında görüntülenebilmektedir.

Anahtar Kelimelerde Değişiklikler Yapıldı

Google tarafından Haziran ayı sonlarına doğru tam eşleşme ve sıralı eşleşme konularında bir takım değişikliklere gidildiğini belirtti. Google’ın yapmış olduğu bu değişikliklerin asıl sebebi görüntülenmekte olan reklamların 3 kat daha tıklanmaların yükseleceğini beklemesidir. Bu güncelleme sonrasında değiştirilmekte olan en önemli hususlardan bir tanesi de yazım hataların değiştirilmesidir.

Önceden belirtilmekte olan anahtar kelimeyi farklı bir yazı biçimi ile aratmak istediğinizde Google sizlere reklamları göstermiyordu. Fakat yapmış olduğu son değişikliklerden sonra aynı kelimeyi ifade eden farklı sözcükleri kullandığınızda da Google reklamları arasında reklamlarınız gösterilmektedir. Bu yeniliklerin yapılmasıyla birlikte düşük bütçeli hesaplarında da fazla dönüşüm elde etme olasılıkların artması konusu olmuştur.

Artık Çoğul Kelimelerde Eklenebilecek

Google’ın yapmış olduğu değişikliklerle birlikte tekil çoğul formlarıdır. Tam eşleşmeli olarak eşleştirilen bir kelimenin daha önceden çoğul formatı gösterilemiyordu. Fakat yapılmış olan yeni değişikliklerden sonra tam eşleştirilmiş olan bir anahtar kelimenin yerine farklı sözcüklerle de aratılması reklamları gösterilebilecek. Bu konu üzerinde örnek verecek olursak; Telefon olarak anahtar kelimenizi belirtmişseniz kullanıcılar Telefonlar olarak da aratma bile reklamlarınız kullanıcılara gösterilebilecek.

Yapılmış olan yenilikte dönüşümleri artırmak açısından oldukça büyük bir önem arz ediyor.  Google tarafından yapılmış olan son değişiklik ise yapım eklerinde yapılmakta olan hataların düzeltilmesidir. Bunda da örnek verecek olursak kullanıcılar seçmiş oldukları anahtar kelimeyi “deri ayakkabı model “ olarak belirlediklerinde farklı şekilde kullanıcılar tarafından aratılan sözcükte reklamlar gözükmüyordu. Ama yapılan değişikliklerle birlikte “deri model ayakkabı” olarak da sözcüğü arattığınızda reklamınız gözükecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Adwords Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

0