Eau de Toilette ile Eau de Parfum Arasındaki Fark Nedir?

Eau de Toilette ile Eau de Parfum Arasındaki Fark Nedir?

Parfümler bir ihtiyaçtan ziyade kişinin kendisini yansıtması anlamı taşırken Eau de Toilette ile Eau de Parfum arasındaki fark merak edilmektedir. Bu farkı açıklarken bazı kavramlarında açıklanması önemli olmaktadır. Bu durumu araştırırken, parfümler konusunda önemli bir kavram olan yoğunluk kavramını öğrenmiş olduk. Çeşitli yöntemlerle ve karışımlarla hazırlanan asıl ve ilk parfüm “saf parfüm” denilen bir parfümdür. Yani üretilen her parfüm aslında saf bir parfüm değil. Kullandığımız parfümler aslında saf parfümden yoğunlukları ayarlanarak elde edilen parfümlerdir.

Yoğunluk Sıralamasında Parfüm Nitelikleri

İlk olarak “pure perfume” olarak da bilinen saf parfümden bahsetmek gerekecek. Çünkü esans konsantrasyonu %15 ile %30 arasında olan saf parfüm, parfümlerin güçlü formudur. Bu yoğunluk düştükçe parfümün etkisi azalır. Yani derin ve uzun bir koku için aslında bakmamız gerken yoğunluk oranlarıdır. Parfüm yoğunluğunun fazla olması ile çok uzun süre ciltte hissedilmesi de bu yüzdendir. Yapılan araştırmalarda saf parfümlerin rüzgar ortamlarında dahi 6 saat gibi kalıcılığa sahip olduğu belirtilmektedir. Şimdi Eau de Toilette ve Parfum kavramını açıklayalım.

İlginizi Çekebilir: Rüzgar Türbinleri Neden 3 Kanatlıdır? Özelliği Nedir?

Eau de Toilette Etkisi

Çok daha hafif bir form olmasıyla öne çıkan Eau de Toilette aslında yoğunluğu az saf parfüme işaret etmektedir. Burada Eau de Toilette kavramının baş harflerini kullanılarak yani EDT yazılarak parfüm kutularının üstlerine yazılır. Bu parfüm çeşidinde saf parfüm yoğunluğu %4 ile 8 konsantrasyon arasında yer alır. Kalıcılık maksimum 4 saat olmakla beraber sadece bu farkı yoktur. İçerikle ilgili de oynamalar söz konusu olduğu için parfümü çok daha uygun hale getirir. Kullanmak istediğiniz kış için uygun parfünüzü rahatlıkla edt seçimiyle yazın kullanılabilir hale getirirsiniz. Hem seyreltme durumu olurken hem de ağır esans durumları da çıkmış olur. Doğrudan konsantrasyonu tek ayırt edici durum değildir. Yaz için hiç uygun olmayan tüm ağır ve basık kokuları giderme adına edt yardımcıdır. Hafif ve kolay kabul etme durumlarını öne çıkarır.

Eau de Parfum Etkisi

Eau de Parfum ise yine baş harfleri EDP olarak kutuların üzerinde yazılmaktadır. Eau de Parfum çok daha kalıcı ve ağır etkiler için hazırlanır. Bu durumda saf parfüm yoğunluğu %8-15 arasında olur. Bu yoğunlukta Eau de Toilette’den daha uzun süreli kalıcılık getirirken elbiselerin sık yıkanmaması durumunda etkisi daha uzun sürelidir. Buradaki ayırt edici hususlar hafif ve ağırlık durumlarıdır. Çünkü Eau de Parfum daha ağır yoğunluğa sahip olduğu için çok daha baş döndürücü hissini insana verebilir.. Daha ağır ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkar. Afrodizyak etkisi bulunması da kullanımlarını arttırır. Palto, kaban gibi kalın giysilerde haftalarca bu esans oranıyla etki sunmak da mümkündür.

EDP ve EDT Farkları Neler?

Günlük bir etki yaratma adına ise Eau de Toilette çok daha iyi bir seçim olacaktır. Kıyaslama özelinde ise edp 18 farklı koku bulundurmasıyla öne çıkar. Bu durum edt için sadece 7 olmasına karşın hafif kokular vardır. Kokuya daha hassas kişilerin fark etmesi de kolaydır. Eau de Parfum kokularını ise hemen herkesin rahatlıkla hissetmesi söz konusudur. Başlıcaları tütsü ve vanilya etkisi içerir. Çiçeksi kokularıyla dikkat çeken edt ise fazla iddialı olmayanların seçimidir. Çünkü edp kokularında bir boğucu durumun olabilmesi her zaman için ihtimal dahilindedir.

Temel anlamda ayırt edici özellikleri bu şekilde olurken birbirine karşı üstünlük durumları kişiye yöneliktir. Daha iyi veya daha kötü olarak ifade edilmesi mümkün değildir. Kullanan kişi ve kullanılacak ortama göre ikisi arasından seçimler yapılır. Bazı durumlarda edp daha ideal olurken edt kullanılacak zamanlarda gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eau de Toilette ile Eau de Parfum Arasındaki Fark Nedir?

0