Jaguar Volvo Gibi Dünya Markalarıyla Çalışan Türk Şirket: Robo Otomasyon

Dev Otomobil Markalarına Robotlu Üretim Hattı

Bazen yapılanlar magazinsel haberlerin önüne geçemediği için bizlerde güzel işler yapanları bilemiyoruz. Kocaeli’de otomasyon alanında şirket kuran elektrik mühendisi Haluk Özcan, Türk mühendis ekibiyle beraber Jaguar, Volvo ve Scania gibi dünya markalarıyla çalışıyor. Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 2006 yılında Robo Otomasyon şirketini kuran Haluk Özcan, şuan kendi şirketinde genel müdür olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Amaçlarını Türkiye ve dünyadaki otomotiv üretim hatlarının robotlu kurulması şeklinde açıklayan Özcan, 11 yıldır çalışmalarının yüzde 80’inde otomotiv sektöründe robotlu üretim hatlarını kurduklarını kaydetti. Özcan, bu alanda büyük projeler yaptıklarını anlatarak, “Türkiye’de Ford, Toyota, Hyundai gibi firmalara projeler yapıyoruz. İngiltere’de Jaguar, Belçika’da Volvo, İşveç’te Scania gibi firmalarla da çalışıyoruz. Şirketi ilk kurduğumuzda 2 kişiydik ve küçük projeler yapıyorduk. Şu anda 55 kişilik bir ekibimiz var, bu seneki hedefimiz 2 kat büyümek. Şu anda bin metrekare kapalı alanda çalışıyoruz. Osmangazi Köprüsü’nün otomasyonunu Japonlarla beraber yaptık.” diye konuştu.

robootomasyon

İlk kurulduklarında sancılı bir dönem geçirdiklerini belirten Özcan, otomotiv sektörünün, hizmetlerini tamamen yurt dışı endeksi çalışarak satın aldığını aktardı. Yabancılara rakip olarak piyasaya girdiklerini anlatan Özcan, o dönemde fiyatta avantajlı olduklarını ancak tanınırlıkta sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi. Özcan, kaliteli projeler yaparak kendilerini sektöre tanıttıklarını, şu anda anahtar teslim robotlu üretim hatlarını kurduklarını aktararak, 3 yıl önce İngiltere’de kurdukları firma üzerinden Avrupa’da aldıkları projeleri devam ettirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Ülkemize 10 Milyon Lira Girdi Sağladı

Türkiye’den yurt dışında projeler alınabildiğini ancak çalışma izinleri konusunda o ülkelerle sıkıntı yaşadıklarından şikayet eden Özcan, şunları söyledi:

“Bunu aşmak için İngiltere ve İsveç’te firmalar kurduk şu anda aktif olarak 3 ülkede hizmet veriyoruz. Yurt dışında aktif olarak Belçika’da Volvo, İngiltere’de de Jaguar’a hizmet veriyoruz. Son 3 yılda 10 milyon lira ülkemize girdi sağladık. 10 milyon girdiyi ülkeye sokmak için 60-70 milyon liralık mal satmak gerekiyor. Bu noktada güzel işler yapıyoruz. Yurt dışına yazılım ve mühendislik ihracatı yapıyoruz. Yakında zamanda ABD’de projemiz olacak. Otomotiv projeleri 1-2 yıl süren projeler. Otomotivde üretim hatlarını biliyorsunuz, endüstri 4.0 dönemindeyiz. Amacımız endüstri 4.0’a uygun temelli üretim hatları kurmak, elektroniğiyle, mekaniğiyle, robotuyla.”

Haluk Özcan, yurt dışına teknolojiyle ilgili projeler yapan firmalara da teşvik noktasında sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti. Şuan ülkemiz yerli araba konusunda çalışmalar yaparken, üretim hatları için Alman ve İngiliz şirketlerle görüşülmektedir. Yerli üreticilere güvenilmesi gerektiğini aktarmıştır.

robootomasyon-haluk-ozcan

Ülkemiz Genç Mühendislerine Güveniyoruz

Yurt dışına gitmenin hayal ilk olarak hayal olarak gözüktüğünü belirten Özcan, “Ama biz 10’u mühendis 25 Türk’ü çalışma izni alarak yurt dışına götürdük. Kesinlikle yabancı mühendis çalıştırmadık. Kendi mühendisimizin kalitesine güveniyoruz. Öğrencilere tavsiyem yurt dışına gitmekten korkmasınlar. Kendi temellerini Türkiye’de oluşturup, yurt dışına hizmet vermek zor değil. Bunları birebir de bize danışabilirler. Kesinlikle dünya büyük değil. Basit düşünüp adımları sağlam atmak lazım.” değerlendirmesinde bulundu. Ülkesinin gençlerine güvenen Haluk Özcan ve ekibini derinden kutluyor, başarılar diliyoruz. Yolunuz açık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jaguar Volvo Gibi Dünya Markalarıyla Çalışan Türk Şirket: Robo Otomasyon

0