Avusturyalı Araştırmacılar Hedefi Görünmez Yapan Bir Sistem Geliştiriyor

Görünmezlik üzerine sürekli çalışmalar yapılıyor. Özellikle filmlerde işlenen bu fenomen belki de gerçekleşmeye başladı. Avusturya’da TU Wien Üniversitesi araştırmacıları opak bir malzeme üzerine ışık dalgalarının eş zamanlı desen şeklinde çizdi. Böylelikle o malzemeyi görünmez hale getiren bir çalışma yapmış oldular.

Aslında görünmezlik pelerinin mantığı gözlerimiz ve içindeki sistemi hacklemekten geçiyor. Çünkü gözlerimiz, nesnelere yansıyan ışık dalgalarının algılamasıyla nesneleri görebiliyoruz. Araştırmacılar buradan yola çıkarak dalgaları bükerek görünmezliği sağlamaya çalıştılar ama bunun fazla iyi olmadığını gördüler. Ardından özel bir malzeme geliştirerek yine özel bir dalga teknolojisi ile görünmezlik özelliği gözlemlediler.

Işık dalgasını bükerek değil de bu sefer de nesnenin içinden geçirerek yönlendirmeyi denediler. Böylelikle araştırmacılar nesne orada olsa bile sanki yokmuş gibi görüntü oluşturdular. Test aşamasında olduğu belirtilen bu sistemin, ilerleyen aşamalarda hem savunma hem de genel kullanımlarda kullanılacağını belirttiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avusturyalı Araştırmacılar Hedefi Görünmez Yapan Bir Sistem Geliştiriyor

0