Yapay Zeka Kötü İnsanların Elinde Mi?

Bill Gates, Elon Musk gibi bilim adamı Stephen Hawking de yapay zeka hakkında endişelerini açıklıyor. Yapay zeka gelişmeleri hakkında farklı yorumlarda bulunarak eğer gelişmeler aşırıya kaçıp, kötü insanların eline geçerse insanlığın sonunun gelebileceğini ifade etti. Niçin böyle düşündüğünü de açıkladı.

Hawking’e göre yapay zeka çalışmaları için tarihimizin en büyük gelişimi olduğunu kabul etti. Lakin yapay zekanın gelişimi ve savunma şirketlerinin bu alanda yaptığı yatırımlardan dolayı endişe duymaya başladı. Ona göre, insanlık adına saldırganlık hayatta kalmamız için önemli bir yeri var. Bu genlerimize işlendiğini belirten bilim adamı, lakin günümüz teknolojisinde saldırganlık milyonlarca insanı etkilediğini, nükleer ve biyolojik savaşlarla insan nüfusunu daha da çok etkileyeceğini söyledi.

*Resim, temsili olarak alınmıştır.

Önerilen Yazı » Amerika’da Bir Robot Teknisyeni Öldürdü

Genlerimize işlenen bu saldırganlığın yapay zekaya işlenmesiyle, engellenemeyen durumlara yol açabileceği görüşünde olduğunu belirtti. Yapay Zeka ve Etik Ortaklığı ile Yapay Zeka Yönetim Fonu gibi fonlarla, yapay zekayı saldırganlık yerine daha insancıl amaçlarla geliştirmek için yapılan çalışmaları sürdürmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapay Zeka Kötü İnsanların Elinde Mi?

0