Doğalgaz Faturasını Düşürme Yolları

Gaz Faturasını Düşürme Yolları

Havaların soğuması, doğalgaza yapılan zamlar gibi sebeplerden dolayı doğalgaz faturalarımız bir hayli kabarık geliyor. Bu durum haliyle doğalgaz faturasını düşürme yolları hakkında araştırmalara itiyor. O kadar fatura ödememize rağmen üstüne birde bir türlü ısınamıyormuş gibi hissetmemizde işin cabası. Faturaları düşürmenin bazı yolları mevcut. Bazı detaylarla tatmin edici seviyelerde düşüş elde etmek mümkün. Peki, nedir bu detaylar?

Termostat Kullanmak

İlk kaşımıza çıkan şey termostat kullanmak olacaktır. Termostatlar, odaların istenilen sıcaklıkta tutulması amaçlı kullanılmakta olan ürünlerdir. Ayarladığınız sıcaklığa geldiğinde kombi çalışmayı durduracak, tekrar sıcaklık düştüğünden yeniden çalışmaya başlayacaktır. Bu yöntem, kombiyi her defasında açıp kapatmaktan çok daha mantıklı olarak değerlendirilebilir. Ayrıca, termostatı evin en soğuk odasına koymamakta ve sıcaklık ayarını fazla abartmamakta da fayda var. Doğru şekilde kullanılan termostatların, %40’a kadar tasarruf sağlamakta olduğunu görmekteyiz.

Önerilen Yazımız: Termostat Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Bir diğer seçeneğimiz, klimalar. Tabi, ısıtmayı tamamen klimadan karşılamaya çalışmak çok doğru bir yöntem değildir. Fakat diyelim ki, evde tek başınızasınız ve kombi çalışmasına rağmen içerisi hafif soğuk. Bu durumda gidip dereceyi arttırmak yerine klimayı birkaç saat çalıştırmak daha mantıklı olabiliyor. Kabarık faturalara karşı alınan önlemlerden en büyüğü kullanılmayan odalardaki petekleri kapatmak olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bu ne kadar doğru bir yöntem? Aslına baktığımız zaman çokta fayda sağlayabileceğiniz bir yöntem değil. Aksine hem su sirkülasyonunu bozulmasına sebep olur hem de ısınan tek bir petek tüm odaları ısıtmaya çalıştığı için kombi daha fazla çalışmaya başlar.

Diğer yandan, günümüzde kullanılmakta olan kombi modellerinin yoğuşmalı ya da çift yoğuşmalı gibi seçeneklere sahip olduğunu görüyoruz. Kombiler, yoğuşma sayesinde yakıttan çok ciddi anlamda tasarruf edilmesini sağlıyor. Bu yoğuşmaların devreye girmesi içinse kombiden çıkan suyun yolculuğu çok önemli. Petekleri kapattığınız takdirde, yoğuşma muhtemelen devreye girmeyecektir.

Kombi bakımı da oldukça önemli bir etken. Uzmanlara göre, kombiler her yıl bakıma ihtiyaç duyarlar. Kombi bakımıyla, cihazların içerisinde biriken kir, pas gibi sorunlardan kurtulursunuz. Ayrıca, kombinizin kullanım ömrü üzerinde de ciddi etkilere sahiptir. Yıllık bakımları yapılmayan kombiler, çok daha hızlı bir şekilde ömrünü tamamlamaktadır. Ayrıca, birkaç senede bir petek temizliği yaptırmakta faydalı olacaktır. Malum, ülkemizde sular epey kireçli ve bu da peteklerin içinde kireç birikmesine neden oluyor. Bunun sonucunda da peteklerin ısınması oldukça güçleşecektir. Diğer yandan peteklerin içinde biriken kireçler, zamanla kombiye taşınmakta ve kombi üzerinde de olumsuz etkilere sahip olmaktadır.

Yalıtım oldukça önemli bir nokta. Fakat evlere yalıtım yaptırmak oldukça masraflı olacağı için pek kolay bir iş değildir. Yine de ufak masraflarla çok bazı noktalarda yalıtım sağlamanız mümkün. Özellikle petek arkaları çok önemli. Peteklerin arkasındaki duvardan gelen soğuk hava, peteğin ısısının korunmasının önünde büyük bir engeldir. Bunun için sünger şeklinde yalıtım malzemeleri bulunuyor. Hem de fiyat olarak da makul seviyelerde. Bu ürünleri, peteklerin arkasında yapıştırmak etkili bir çözüm olacaktır. Diğer bir yalıtım taktiğimiz de kapıların, özellikle de dış kapının, altına sünger koymak olacaktır. Bu sayede iyi ısınan bir odanın daha uzun süre sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bir diğer önerimiz ise evin içinde uzun kollu kıyafetler giymeniz olacaktır. Elbette, şort ve kısa kolluyla dolaşmak daha keyifli fakat kış ayında böyle düşünürseniz, doğalgaz faturasını düşürmek çok zor olacaktır.

Faturaları düşürmek adına karşımıza çıkmakta olan bir diğer yöntem ise işe, okula giderken kombiyi kapatmak olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntem, şartlara göre değişiklik göstermekle birlikte mantıklı olarak kabul edilebilir. Fakat evinizde termostat bulunuyorsa, kombiyi kapatmak çok mantıklı bir hareket olmayacaktır. Bunun yerine termostat üzerinden oda sıcaklığını birkaç derece düşürmeniz yeterli olacaktır. Eğer termostatınız varsa sadece 2 – 3 günlüğüne evden uzaklaşacaksanız kombiyi kapatmanız mantıklı. Sabah çıkarken kapatıp, akşam eve gelince tekrar açmak daha fazla yakıt harcanmasına sebep olacaktır.

Diğer yandan evinizde termostat bulunmuyorsa, kombiyi kapatmak mantıklı bir seçenek olacaktır. 7 – 8 saat evde olmayacaksanız, kombiyi kapatın. Eve geldiğiniz kombiyi 1 saat kadar yüksek ayarda çalıştırıp, ardından normal seviyelere düşürebilirsiniz. Fakat eve geldiğinizde üşümek istemiyorsanız bunun yerine evde olmadığınız zamanlarda kombiyi kısık ayara getirebilirsiniz. Böylece, hem tasarruf sağlamış olursunuz hem de evin ısısının daha yüksek oranda korunmasını sağlamış olursunuz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Sitemizdeki diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğalgaz Faturasını Düşürme Yolları

0