Devrim Niteliğinde Hafif, Ucuz Basılabilir Güneş Panelleri Üretildi

Hafif, Ucuz Basılabilir Güneş Panelleri Üretildi

Güneş enerjisinden elektrik üretimi, temiz enerji bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Lakin en önemli sorunlardan birisi panel maliyetlerinin pahalı olmasıdır. Yani Güneş panelleri normal olarak silikon tabanlı üretilmektedir ve bu panellerin maliyetleri pahalı olmaktadır. Newcastle Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Paul Dastoor ve ekibi bu sorundan yoldan çıkarak bir başarıya imza attılar.

Daha ucuz, daha hafif ve yüksek verimli üretilebilir mi? diye yola çıkan bilim insanları, basılı güneş panelleri testlerinin ilkini başarıyla geçtiler. Böylelikle basılabilir güneş panellerini 0.1 mm kalınlığında ve plastik film üzerine bastılar. Elektriği iletmek içinde iletken elektronik mürekkepler kullandılar. Yaptıkları proje ile farklı şekilde verimde aldılar. Normal güneş panellerinden farklı olarak düşük ışıkta bu basılabilir güneş panellerinden daha fazla verim sağladılar. Bu ileride güneş enerjisinde yeni ve önemli çalışmaların önüne açabilir.

Kaynak: Mashable

İlginizi ÇekebilirYüzer Güneş Enerjisi Santralleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Fiyatı nedir diye düşünebilirsiniz. Prof. Dr Paul Dastoor, basılabilir bu güneş panellerinin metre başına 7.5 dolardan daha düşük bir maliyetle basılacağını belirtiyor. Bu da şuan olan güneş panellerinden daha ucuz olduğunu gösteriyor. Ekip, Tesla şirketiyle de işbirliği yapmayı düşünüyor. İlerleyen zamanlarda güneş enerjisini daha ucuz ve verimli kullanabileceğiz gibi görünüyor.

2 thoughts on “Devrim Niteliğinde Hafif, Ucuz Basılabilir Güneş Panelleri Üretildi

 • 6 Ekim 2019 tarihinde, saat 19:48
  Permalink

  Bu haberiniz hakkinda daha detayli bilgi olmali. Kimin yaptigi ne kullandigi nerede sergiledigi gibi cok onemli detaylar

  Yanıtla
  • 7 Ekim 2019 tarihinde, saat 15:24
   Permalink

   Detayları içine katarak yazımızı güncelleyeceğiz Sarp Bey.
   Teşekkür ederiz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devrim Niteliğinde Hafif, Ucuz Basılabilir Güneş Panelleri Üretildi

2