DDos Saldırısı: 145 Binden Fazla İnternete Bağlı Kamera

DDos Saldırısı: 145 Binden Fazla İnternete Bağlı Kamera

İnternet üzerinde DDoS adı verilen yaygın bir saldırı biçimi var. Çalışma ilkesi de şöyle: Önce bir grup bilgisayarın kontrolünü ele geçiriyorsunuz. Daha sonra bu bilgisayarların tamamını aynı anda belli bir hedefe yönlendiriyorsunuz. Böylece hedeflenen web sitesi veya web servisi bir anda on binlerce, hatta yüz binlerce bilgisayardan gelen isteklerle karşı karşıya kalıyor. 

Doğal olarak da aynı anda gelen bunca isteğe yetişemiyor ve hizmet veremez hale geliyor. İşte geçen ay bilgisayar güvenliği ve siber suçlar konusunda yayınlar yapan KrebsOnSecurity adlı blog da böyle bir saldırıya maruz kaldı ve 24 saat boyunca hizmet veremez hale geldi. Bu saldırıyı diğerlerinden ayıran şey ise saldırı için kullanılan cihazların ele geçirilmiş bilgisayarlar değil web kameralar olmasıydı.

ddos-saldirisi

Söz konusu saldırıda, bulundurdukları bir sistem açığı nedeniyle bilgisayar korsanlarının kontrolü altına giren 145 binden fazla internete bağlı kameranın kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu da web sunucuları üzerinde saniyede 1,1 terabite ulaşan inanılmaz bir trafik yaratarak altyapının çökmesine neden olmuş.

Olay internete bağlı bilgisayarlar dışındaki- cihazların, yani nesnelerin internetinin neden olabileceği zararlara dair çarpıcı bir örnek olarak nitelendiriliyor. Çamaşır makinesi, aydınlatma lambası, televizyon, kahve makinesi, elektrik ve su sayacı, hava durumu ölçüm cihazı derken 2020 yılında sayılarının 24 milyara ulaşması beklenen internete bağlı bu cihazların güvenliğine yeterince önem verilmediği taktirde nasıl bir tehlike oluşturabileceklerini varın siz hayal edin.

Önerilen Yazı: Daisugi Tekniği: Japonların Ağaç Kesmeden Odun Üretmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DDos Saldırısı: 145 Binden Fazla İnternete Bağlı Kamera

0