Mathpix: Matematik Sorularını Adım Adım Çözen Mobil Uygulama

Matematik Sorularını Adım Adım Çözen Mobil Uygulama

Bu yazımızda matematikçilerin, öğrencilerin ve bu yazıyı okuyan sen gibi bu alana ilgi duyanlar için; matematik sorularını, telefon kamerası ile çektikten sonra adım adım soruyu çözen ve ücretsiz olarak sunulan mobil bir uygulamayı ele aldık. Uygulamayı önceden kullandıysanız veya yeni kullandıktan sonra bu yazının altına yorum atarak görüşlerinizi sunabilirsiniz.

Uygulamanın Google Play Store ve App Store adresleri alt tarafta verdik. Bu uygulama, kağıt üzerinde bir problemin, fotoğrafını aldığınızda; problemi nasıl çözebileceğinizi adım adım anlatmaktadır. Örneğin 3x-4=5 sorusunu fotoğrafını çektiğinizde bu uygulama adım adım bu soruyu çözüyor ve size cevabı gösteriyor. Üniversite sınavına hazırlanan ve mühendislik birinci sınıfta matematik (calculus) sınavlarına hazırlanan kişiler için güzel bir öğretmen olabilir.

mathpix-uygulamasi

Önerilen Yazı: Yapay Zeka Nedir? Ne İşe Yarar? Uygulama Alanları

Ayrıca uygulamanın bir diğer özelliği ise; parametrik ifadelerin fotoğrafını çektiğinizde o ifadenin iki ve üç boyutlu grafiklerini de size veriyor. Özellikle sin-cosinus kullanılarak, sizden grafik istenilen problemleri bu uygulama ile görebilirsiniz. Uygulama PDF olarak yapılan çalışmaları almamızı da sağlıyor. Bu uygulamanın son yaptığı güncelleme sonrası bazı matematik sorularını çözebildiği ama çoğunlukla kağıttaki matematik ifadeyi dijital ortama aktardığını gördük. Umarız diğer güncelleme de eskisi gibi çoğu soruyu çözebilme yeteneğine geri kavuşur.

Uygulama App Store ve Google Play Store’da ücretsiz olarak yer almaktadır;

♦ App Store uygulamasına gitmek için Buraya tıklayınız.

♦ Android uygulamasına gitmek için Buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mathpix: Matematik Sorularını Adım Adım Çözen Mobil Uygulama

0