Yapay Zeka Nedir? Ne İşe Yarar? Uygulama Alanları

Yapay Zeka Nedir?

Son zamanlarda çeşitli ülkelerin yaptıkları çalışmalarla çok daha fazla geliştirilen yapay zekayı bilgisayar kontrolünde olan bir robot, otonom sistem vb. bir varlığın, insanlara benzer şekilde irade kullanması şeklinde açıklayabiliriz. Akıllı robot olarak da tanımlanmasında bir sakınca bulunmazken geliştirilebilir bir zekaya sahip bilgisayarlar içinde yapay zeka ifadesi doğru olacaktır. Hali hazırda yıllardır insanlar tarafından robotlar yapılmaktadır. Ancak bu durumdan farklı olarak insana ait düşünme ve analiz etme özellikleri de yapay zekaya sahip olan robotlarda ya da cihazlarda bulunmaktadır.

Yapay Zeka Ne İşe Yarar?

Birçok ülke yönetimi tarafından da olumsuz yönleri dile getirilen yapay zeka kullanımları bilim adamlarınca da riskli olarak kabul edilebilmektedir. Özellikle insanla rekabete girmesi açısından değerlendirildiğinde yapay zekaların tehlikeli olma ihtimalleri oldukça yüksektir. Buna karşın başta bilgisayar olmak üzere tarım, matematik ve tıp alanlarında da kullanımı olacak yapay zekalı robotlar ya da sistemlerin birçok şeyi kolaylaştıracağı da gerçektir.

Önerilen Yazı » Alan Turing Kimdir? Hayatı ve İcatları Nelerdir?

Bilhassa insanlar tarafından çözülemeyen karmaşık sorunlarda yapay zekaya başvurulabilmektedir. Düşünme durumu belirli bir sisteme göre olmasından dolayı insanların sahip olduğu olumsuz unsurları içermemektedir. Hastalanma, yorulma, performans düşüklüğü gibi durumlar olmadan da devamlı olarak yapay zekalar kullanılabilir.

Yapay zeka faydaları arasında ise ilk sırada hata yapma ihtimallerinin olmaması söylenebilir. Hiçbir şekilde yanılma durumu olmayacaktır. Belirli kodlarla gerçekleştirilen eylemler sonucunda doğru karar ortaya çıkarılmaktadır. Teknolojik gelişmelerin çok daha hızlı bir şekilde yapılacak olmasında da yararlanılabilecek ilk unsur yapay zekadır. Oldukça maliyetli olmasından dolayı üretimler şu an için çok sınırlı sayıda olsa da geleceğin dünyasında yapay zekaların önemli bir yere sahip olacağı da dile getirilmektedir.

Yapay Zeka Özellikleri

Örnek verilmesi gerekirse akıllı telefonlarda var olan GPS uygulamaları ya da programlarda yapay zeka görülebilmektedir. İnsanda var olan düşüncenin belirli kodlarla aktarılması sonucunda işlemler gerçekleştirilmektedir. Öncelikli olarak istenen durum algılanmaktadır. Sonrasında ise var olan özelliklerle uygulamaya geçilmesi mümkün olmaktadır. Analiz kabiliyeti bulunmasının yanı sıra, çeşitli yollarla zekanın geliştirilmesi ve yeni bilgilerinin öğrenilmesi de en öneli özellikler arasındadır.

Yorgunluk gibi insani durumlarla karşılaşılmadığı gibi duygusal hislerin bulunmaması da yapay zeka özellikleri arasında sıralanabilir. Sadece mantık çerçevesinde bir düşünme eylemi gerçekleştirilmektedir. Detaylı inceleme sonucunda ise insanlarda var olan öz sezgiyle yargılama ve çıkarsama yapabilme durumları ise şu an için yapay zekalarda mümkün olmamaktadır. 

Bilim dünyası çerçevesinde bakıldığında önemli gelişmelerin sağlayıcısı olarak görülmelerinin yanında programların devamlı güncel olması gerekmesi ve verilerin sonrasında tekrar yüklenmesi de ekonomik açıdan maliyettir. Özellikle Stephen Hawking ve Bill Gates gibi isimler ise yapay zeka kullanımını insanlık için tehlikeli bulduklarını belirtmişlerdir. Yapay zekaların yararlanıldığı alanlarda doğabilecek sorunlarla birlikte insanların birçok iş kolunda istihdam edilmesinin güçleşmesi de olumsuz yanlarından sayılabilir. Buna karşın işlemlerin çok daha hızlı ve devamlı olarak yapılabilmesinin mümkün olacağı da bilinmektedir. Yazımıza eklememizi istediğiniz yerler olursa veya cümle hatalarımız var ise bize alt taraftaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Değerli katkılarınız için teşekkür ederiz.

Önerilen Yazı: Makine Öğrenmesi (Machine Learning) Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapay Zeka Nedir? Ne İşe Yarar? Uygulama Alanları

0