Kök Hücre Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Kök Hücre Nedir?

Hali hazırda vücudun sahip olduğu organ ya da dokulardan farklı olan kök hücre, tam olarak olgunlaşmamış ve karmaşık yapıya sahiptir. Öncül bir hücre olup işlemler neticesinde doku ve organ onarımının gerçekleşmesini sağlamaktadır.      

Kök Hücre Nasıl Alınır?

Kök hücre tedavisi bir gün içinde tamamlanırken yaklaşık olarak 1 ile 3 saat arasında sürmektedir. Alınma işlemleri farklılık gösterirken birkaç noktada olabilmektedir. Kemik iliği özelinde kök hücre alımları leğen kemiğinin arka kısmından olmaktadır. Aspirasyon şeklinde alımlar yapılmaktadır. Yağ doku kaynaklı kök hücrelerin alımları ise karın bölgesinden olup mini liposuction kullanımıyla gerçekleşir. Sonrasında ile alınan örnekler santrifüj edilmektedir. Laboratuvar içinde özel işlemlerden geçirildikten sonra serum yollu uygulanmaya hazır hale getirilir. Serum olarak hastaya uygulaması yapıldıktan sonra da herhangi bir incelemeye gerek kalmadan taburcu edilmektedir.

Kök Hücre Özellikleri

Kök hücreler her ne kadar yapay bir şekilde serum haline getirilip kişiye enjekte edilse de insan vücudunda bulunur. Yaşın ilerlemesi halinde sayısında azalma olsa da her zaman bulunmaktadır. Organların ya da hücrelerin yenilenmesi anlamını taşırken cilt özelinde büyük bir savaş başlattıklarını söylemek de yanlış olmayacaktır. Yeni doğan bebeklerde her 10.000 hücreden bir tanesi kök hücredir. Gençlerde ise 100.000 hücreden bir tanesinin kök hücre olduğu saptanmıştır. 70 yaşındaki bireylerde ise 1.000.000 hücreden bir tanesinin kök hücre görevi gördüğü bilinir. Kök hücrelerin giderek azalması da yaşlılık habercisidir. Ancak yaşlanmak istemeyen kişilerin hızlı ve basit bir şekilde kök hücre tedavisi yapması da kısa sürede etkisini gösterecektir.

Önerilen Yazı » Plasebo Etkisi Nedir? Etki Mekanizmaları Nelerdir?

Kök Hücre Nasıl Verilir?

Elde edilen kök hücrelerin sorunlu bölgelere gönderiminde farklı yollar vardır. Enjekte edilmek suretiyle kök hücrelerin gönderimi yapılmaktadır. Bununla birlikte damar üzerinden dolaşıma geri verilmesi de mümkündür. Yeni kök hücrelerin vücuda girmesiyle birlikte birçok faydayı da beraberinde getirecektir.

Kök Hücre Ne İşe Yarar?

Kök hücre tedavisi oldukça yeni olmakla birlikte uygulamaların olumlu sonuçlar verdiğini söylemek de mümkündür. Sadece zorunlu durumlarda değil, isteklere bağlı da gerçekleştirilmesi önemlidir. Bunun sebebi ise özel dokuların görevler almasıyla vücudun çok daha dirençli olması sağlanabiliyor. Kişinin geçmişe dönmesi yani, bir çeşit gençleşmesi söz konusu. Eklem kireçlemesi ya da cilt kırışıklarının onarılması da ihtimal dahilinde. Böylelikle kişinin yaşlılıkta meydana gelebilecek birçok yıpranmadan kurtulması da kök hücreler sayesinde olabilecek.

Önerilen Yazı » Amino Asit Nedir? Ne İşe Yarar? Yapısı ve Özellikleri

Görülen faydaların başlıcalarından bir tanesi organlardaki yaşlanmanın büyük oranda yavaşlamasıdır. Bununla birlikte çok daha pürüzsüz ve parlak ciltlerin elde edilmesi de kök hücre tedavilerinden sonra görülmektedir. Kişinin gençlik görüntüsüne sahip olması da artık bu işlemle elde edilebilmektedir. Yıpranmayı önlemek için büyük bir mücadeleye girişen kök hücrelerin sorunlu bölgelerdeki problemleri geçirme başarısı da bir hayli yüksektir. Bundan dolayı ilerleyen yıllarda çok daha popüler hale geleceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kök Hücre Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

0