Elektrik Tellerindeki Toplar Nedir? Ne İşe Yarar?

Elektrik Tellerindeki İkaz Küresi Nedir?

Özel bir şekilde tasarlanmış mekanizma yardımıyla tek bir hat teknisyeni tarafından yerleştirilmesi yapılan elektrik tellerindeki ikaz küresi bir çeşit uyarı görevindedir. Daha ziyade havaalanlarına yakın bölgelerdeki tellerde sıklıkla görülürken kırmızı ve beyaz renkli toplar şeklindedir. Ayrıca nehir, göl, vadi, demiryolu, inşaat alanlarında da uyarı amaçlı kullanımı vardır. En üst bölümde bulunan kablo koruyucunun üstüne takılabildiği gibi yüksek gerilim kulelerinin üzerinde bulunması da söz konusudur.

Elektrik Tellerindeki İkaz Küresi Ne İşe Yarar?

Elektrik telleri üzerinde var olan ikaz kürelerinin görünmesi pilotlar içindir. Alçaktan uçuşa geçen uçakların ya da çeşitli helikopterlerin telleri görebilmesi, algılayabilmesi için kullanılır. Her ne kadar gündüz saatlerinde ve sorunsuz hava şartlarında görülmesi kolay olsa da sisli ve kapalı havalarda elektrik tellerinin görülmeme durumuyla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu sebeple çeşitli helikopter kazalarının yaşandığı bilinirken ölümlü olaylarda halen hafızalardaki yerinde durmaktadır. Tüm bu olumsuz durumlarının engellenmesi için üst kısmı kırmızı olan küre şeklindeki toplar belirli alanlarda ve belirli aralıklarla elektrik tellerine yerleştirilmiş haldedir. Bu sayede hava koşulları nasıl olursa olsun pilotlar tarafından tellerin tespiti yapılır, iniş durumları ona göre düzenlenir.

Önerilen Yazı » Elektrik Sigortası Nedir? Neden Atar? Ne İşe Yarar?

Elektrik Tellerindeki İkaz Küresi Yapısı

Temel açıdan değerlendirildiğinde hem ozona hem de UV ışınlara karşı dayanıklı olan ikaz kürelerinde paslanmaz çelik güvenlik plakası uygulaması vardır. Klemp yapısının cıvatalarının sağlam olmasından ötürü deformasyon yaşanması beklenmezken klemp kaybı durumlarıyla karşılaşılması da ihtimal dışıdır. Kürenin görülmesini sağlayan en önemli hususların başında ise şüphesiz ki renkleri gelir. Renk seçimleri ise arka plana göre belirlenirken kırmızı ya da turuncu olabileceği gibi beyaz renk kullanımı da vardır.

Elektrik Tellerindeki İkaz Küresi Özellikleri

Uluslararası standartlara uyumlu olarak oluşturulan ve ömürlük kullanım durumu olan elektrik tellerindeki ikaz küresinin çapı 600 mm civarındadır. Mevsim değişimlerine göre renklerde farklılıklar olabilirken çoğunlukla kırmızı, turuncu ve beyaz renklerin kullanımı çok daha iyi bir kontrast sağlanması içindir. Yivli kanalların bulunduğu çene kısımları alüminyumdan yapılmış olup teller üzerinde kayma durumlarını ortadan kaldırmıştır. Herhangi bir ayarlama durumuna ihtiyaç olmadan da kolaylıkla gerilim, iletim ve dağıtım hatları özelinde kullanımına başlanabilir. Kürede var olan drenaj delikleri ise birden fazla amaç için kullanılır. Bunların başlıcası ise olası yağmur durumlarında küre içinde su birikintilerinin olmasının önlenmesidir.

Koruyucu yapıya sahip olan küreler polietilenden yapılmış olup istifleme ve depolama açısından gerekliliklerin yerine getirilmesiyle maliyetleri çok daha düşük seviyelere indirilebilir. Kullanım süreçleriyle birlikte cihazların boyaması da belirli firmalarca yapılırken belirlenmiş şartnameleri vardır. Korozyon durumlarının hiçbir şekilde oluşmaması için mutlaka doğal alüminyum yapısının üzerinde boya kullanılmalıdır. Bunun dışında boya süreçlerinde zarar görmemesi içinde dayanıklı cinse sahip ürünlerin kullanımı ön koşullar arasındadır.

Elektrik Tellerindeki Toplar Nedir? Ne İşe Yarar?” için bir yorum

  • Avatar
    16 Eylül 2019 tarihinde, saat 09:29
    Permalink

    harika bir yazı olmuş kesinlikle çok bilgilendirici emeğinize sağlık

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrik Tellerindeki Toplar Nedir? Ne İşe Yarar?

1