Elektrik Tellerindeki Toplar Nedir? Ne İşe Yarar?

Elektrik Tellerindeki İkaz Küresi Nedir?

Özel bir şekilde tasarlanmış mekanizma yardımıyla tek bir hat teknisyeni tarafından yerleştirilmesi yapılan elektrik tellerindeki ikaz küresi bir çeşit uyarı görevindedir. Daha ziyade havaalanlarına yakın bölgelerdeki tellerde sıklıkla görülürken kırmızı ve beyaz renkli toplar şeklindedir. Ayrıca nehir, göl, vadi, demiryolu, inşaat alanlarında da uyarı amaçlı kullanımı vardır. En üst bölümde bulunan kablo koruyucunun üstüne takılabildiği gibi yüksek gerilim kulelerinin üzerinde bulunması da söz konusudur.

Elektrik Tellerindeki İkaz Küresi Ne İşe Yarar?

Elektrik telleri üzerinde var olan ikaz kürelerinin görünmesi pilotlar içindir. Alçaktan uçuşa geçen uçakların ya da çeşitli helikopterlerin telleri görebilmesi, algılayabilmesi için kullanılır. Her ne kadar gündüz saatlerinde ve sorunsuz hava şartlarında görülmesi kolay olsa da sisli ve kapalı havalarda elektrik tellerinin görülmeme durumuyla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu sebeple çeşitli helikopter kazalarının yaşandığı bilinirken ölümlü olaylarda halen hafızalardaki yerinde durmaktadır. Tüm bu olumsuz durumlarının engellenmesi için üst kısmı kırmızı olan küre şeklindeki toplar belirli alanlarda ve belirli aralıklarla elektrik tellerine yerleştirilmiş haldedir. Bu sayede hava koşulları nasıl olursa olsun pilotlar tarafından tellerin tespiti yapılır, iniş durumları ona göre düzenlenir.

Önerilen Yazı: Elektrik Sigortası Nedir? Neden Atar? Ne İşe Yarar?

Elektrik Tellerindeki İkaz Küresi Yapısı

Temel açıdan değerlendirildiğinde hem ozona hem de UV ışınlara karşı dayanıklı olan ikaz kürelerinde paslanmaz çelik güvenlik plakası uygulaması vardır. Klemp yapısının cıvatalarının sağlam olmasından ötürü deformasyon yaşanması beklenmezken klemp kaybı durumlarıyla karşılaşılması da ihtimal dışıdır. Kürenin görülmesini sağlayan en önemli hususların başında ise şüphesiz ki renkleri gelir. Renk seçimleri ise arka plana göre belirlenirken kırmızı ya da turuncu olabileceği gibi beyaz renk kullanımı da vardır.

Elektrik Tellerindeki İkaz Küresi Özellikleri

Uluslararası standartlara uyumlu olarak oluşturulan ve ömürlük kullanım durumu olan elektrik tellerindeki ikaz küresinin çapı 600 mm civarındadır. Mevsim değişimlerine göre renklerde farklılıklar olabilirken çoğunlukla kırmızı, turuncu ve beyaz renklerin kullanımı çok daha iyi bir kontrast sağlanması içindir. Yivli kanalların bulunduğu çene kısımları alüminyumdan yapılmış olup teller üzerinde kayma durumlarını ortadan kaldırmıştır. Herhangi bir ayarlama durumuna ihtiyaç olmadan da kolaylıkla gerilim, iletim ve dağıtım hatları özelinde kullanımına başlanabilir. Kürede var olan drenaj delikleri ise birden fazla amaç için kullanılır. Bunların başlıcası ise olası yağmur durumlarında küre içinde su birikintilerinin olmasının önlenmesidir.

Koruyucu yapıya sahip olan küreler polietilenden yapılmış olup istifleme ve depolama açısından gerekliliklerin yerine getirilmesiyle maliyetleri çok daha düşük seviyelere indirilebilir. Kullanım süreçleriyle birlikte cihazların boyaması da belirli firmalarca yapılırken belirlenmiş şartnameleri vardır. Korozyon durumlarının hiçbir şekilde oluşmaması için mutlaka doğal alüminyum yapısının üzerinde boya kullanılmalıdır. Bunun dışında boya süreçlerinde zarar görmemesi içinde dayanıklı cinse sahip ürünlerin kullanımı ön koşullar arasındadır.

Önerilen Yazı: Elon Musk’ın İş Mülakatında Sorduğu 10 Soru!

4 thoughts on “Elektrik Tellerindeki Toplar Nedir? Ne İşe Yarar?

 • 16 Eylül 2019 tarihinde, saat 09:29
  Permalink

  harika bir yazı olmuş kesinlikle çok bilgilendirici emeğinize sağlık

  Yanıtla
 • 23 Mayıs 2020 tarihinde, saat 08:42
  Permalink

  Topların bir özelliği de uçak ve helikopter gibi hava araçlarının radar sistemlerinde görülebilir olması için yansıtıcı özelliği bulunur

  Yanıtla
 • 24 Mayıs 2020 tarihinde, saat 17:54
  Permalink

  toplar neden cok ses yapiyor gece uyuyamiyoruz tellerin sesinden.

  Yanıtla
  • 24 Mayıs 2020 tarihinde, saat 18:12
   Permalink

   Yüksel Bey,

   Akımı geçen paralel kablolar birbirlerine kuvvet uygulamaktadır. Bu yüzden iki tel birbirini karşılıklı olarak itip, çekmektedir. Yüksek gerilim kablolarından yüksek değerli akım geçmektedir. Bu sebeple itip, çekme daha şiddetli olmaktadır. Uyguladıkları kuvvetten dolayı asılı duran elektrik kabloları akımın frekansına yakın bir frekansta saniyede çok fazla salınıma neden olur. Bu da ses yapmaktadır.

   Elektrik alanda da Korona vardır ama bu virüs değildir. Bu yazımızı okuyabilirsiniz: https://teknolojiprojeleri.com/teknik/korona-nedir-kayiplari-nelerdir

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrik Tellerindeki Toplar Nedir? Ne İşe Yarar?

4