Raspberry Pi Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Raspberry Pi Nedir?

Hali hazırda mini bir bilgisayar olan Raspberry Pi, İngiltere merkezli olan Raspberry Pi Vakfı tarafından 2009 yılından beri geliştirilmektedir. İlk başlangıçta başta öğrenciler olmak üzere amatör kişilerin kullanımı için tercih edilmesi planlanarak piyasaya sürülmüştü. Günümüzde birçok projede kullanılmaktadır. Cihazın büyüklüğü resimde gördüğünüz gibi ortalama bir kredi kartı boyutundadır. İlk olarak 2012 yılında satışları başladığı bilinirken 256 MB Ram ile piyasaya sürülen cihazın önemli ölçüde de talepleri karşıladığını söylemek yanlış olmayacaktır. 2 milyondan fazla ön sipariş alma başarısı göstermesi de cihaz hakkında fikir verir.

Raspberry Pi Özellikleri

Hali hazırda çok uzun zaman önce kullanıma sokulmuş olan Raspberry Pi teknik özellikleri son derece detaylıdır. 700MHz işlemci var olurken 1080p destekli grafik işlemci bulunur. HDMI yuvası ve SD kart okuyucu bölümlerini de içerir. 3.5mm ses jakı ile birlikte RCA Video çıkışı da vardır. Raspberry Pi A modelleri için 256 MB Ram söz konusu olurken USB 2.0 1 tanedir. B modelinde ise 2 adet var olurken 512 MB Ram bulunur. CSI bağlantısı bulunması ve 45 gram ağırlığında olması da cihazın özellikleri arasında sayılabilir.

Önerilen Yazı: Arduino UNO Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bununla birlikte 10/100 Ethernet yalnızca B modeli için geçerlidir. Debian GNU/Linux işletim sistemine sahip olan küçük cihazda 8 adet GPIO vardır. Çalışma gerilimi açısından değerlendirildiğinde ise cihaz +5V DC özelliğinde ve A modeli için 1.5 W güç tüketimindedir. B modeli için 3.5W güç tüketimi söz konusu olurken modeller hakkında da en ufak bilgiler dahi elde edilebilir.

Raspberry Pi Çeşitleri

A ve B olmak üzere iki farklı modeli var olurken modellerin açık kaynak olarak kullanıma sunulmuş olması da önemlidir. Böylelikle cihazın ne olduğu, yapısı hakkında bilgilerin elde edilmesi mümkündür. Her iki model seçeneğinde de standart olan tak ve çalıştır bulunurken USB Mouse ile birlikte klavyelerle ile de problem olmaksızın performans sunar.

Raspberry Ne İşe Yarar?

Son derece özgün bir yazılım içermesinin haricinde küçük bilgisayar sahibi olmak isteyenler için tasarlanmış yapıdadır. Güvenilir bir şekilde 1080p videoların dahi rahatlıkla çalıştırıldığı görülmektedir. Bundan dolayı çoğunlukla mediacenter olarak da işlevsel kullanımı geçerli bir işe yarama nedenidir. Bunun haricinde ise istenmesi durumunda Web Server olarak dahi kullanımda önemli faydalar gösterir. Raspberry Pi kullanımı eksenli değerlendirildiğinde ise fan özelliğine sahip olmaması öne çıkar. Bu sayede son derece sessiz bir şekilde mini bilgisayar kullanımı sağlar. Sessiz ortamlarda kullanılmasında bile hiçbir şekilde rahatsız edici bir durum oluşturmaz.

Önerilen Yazı: Mikrodenetleyici Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Torrent dosya paylaşımı yapılabilmesine izin verilirken her zaman için dosya indirmeleri sağlanır. Ayrıca Arduino benzeri prototiplerin oluşturulması da ihtimaller arasındadır. Arasındaki fark ise işlem hızıyla ilgilidir. Ayrıca Raspberry Pİ özelinde grafik işlemci, ses ve usb ile Ethernet çıkışı bulunması da artı yönler arasında sıralanabilir. Bunlardan ötürü işletim sistemi uygulamalarında rahatlıkla önemli görevlerde kullanılabileceği söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Raspberry Pi Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

0