Ramjet Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

Ramjet Motor Nedir?

Bu yazımızda Ramjet motor hakkında bilgiler vereceğiz. Ramjet, bir hava alığı, yanma bölgesi ve bir lüleden oluşan bir çeşit motordur. 1944 yılında yaygınlaşmaya başlamıştır. Ramjet motoru, hava gibi akışkanın momentumun artmasıyla güç üretir. Ramjetler mekanik olarak en az komplike hava-solumalı jet motorlarındandır. Turbojetteki gibi kompresör ve türbin ramjette bulunmaz. Hava, sıkışmanın olduğu alığa girer ve sonrasında yakıtla karışmanın ve yanmanın gerçekleştiği yanma bölgesine geçer. Sıcak gazlar sonrasında lüleden atılır ve itki elde edilir.

Ramjetin çalışması alığın gelen havayı yavaşlatarak yanma bölgesinde basıncı artırmasına bağlıdır. Basınç artışı ramjetin çalışmasını sağlar. Gelen hava ne kadar hızlıysa basınç artışı da o kadar yüksek olur. Bu yüzden ramjet yüksek ses üstü hızlarda en iyi şekilde çalışır.

Önerilen Yazı » Wankel Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Sıradan bir ramjette yanma düşük ses altı hızlarda gerçekleşir. Yüksek ses üstü uçuş hızlarında çok büyük basınç artışı gerçekleşir ve bu da ramjetin çalışması için yeterlidir. Eğer alık yüksek ses üstü hızdaki hava akımını ses altı hıza düşürüyorsa büyük basınç kayıpları ortaya çıkar. Bu yavaşlama ayrıca sıcaklıkta da büyük artışa neden olur.

Bazı sınır uçuş hızlarında sıcaklık çeper malzemesinin ve soğutma yöntemlerinin sınırına yaklaşır. Bu durumda akım içinde yakıt yakmak mümkün olmaz. Ses üstü yanma ile alıkta meydana gelen sıcaklık artışı ve basınç kaybı azaltılabilir. Ses üstü yanmalı bu ramjete scramjet (supersonic combustion ramjet) denir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ramjet Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

0