Telefon Dinlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Telefonun Dinlenmesi!

Bize ilginç bir mail geldi. Bir takipçimiz teknik yazılar yazdığımız için bir konuda danışmak istedi. Sorunu telefonum dinleniyor mu? Dinleniyorsa nasıl anlarım sorusuydu. Araştırdık ve olası telefon dinlenmesinde telefonumuzda neler olabilir bunları yazdık. Şu bir gerçek ki akıllı telefonların artması, cihazların boyutlarının küçülmesiyle çoğu şey kolaylıkla yapılabiliyor. Dinleme veya ses kaydı almakta öyle oluyor. Siz konuşurken birileri sizin kaydınızı alarak, başka amaçlarla kullanabiliyor.

• Takipçimizin sorusuna cevap olabilecek ilginç araştırmalar ve ipuçları bulduk. Gerek yabancı kaynaklarda gerekse Türkçe kaynaklarda ortak olan bir kavram var. O da eğer telefonunuzu düşürmediyseniz veya hoparlörü bozuk değilse konuşma sırasında çıkan cızırtı, özellikle ekolar var ise birileri tarafından dinleniyor olabilirsiniz.

• İkinci özellik ise aslında basit bir mantıkla geliyor. Telefonunuzun şarjı eskiye nazaran çok daha hızlı bitiyorsa veya siz fazla uğraşmadığımız halde şarjınız tükeniyorsa bazı uygulamaların sizden habersiz arkada çalıştığını gösterir. Ne yazık ki günümüzde çoğu uygulamayı yüklediğinizde sizden bazı yerlere giriş izni istiyor. Basit bir oyun bile oyunun yüklenmesi için sizden hoparlörünüze ulaşmak istiyor!

Önerilen Yazı » Cep Telefonu Neden Patlar?

• Üçüncü özellik ise aslında kendimiz onların eline vermemiz oluyor. Çoğu uygulama hiç alakası olmasa da hoparlör veya mikrofona ulaşmak için sizden izin istiyor. Vermezseniz yükletmiyor verirseniz bu sefer artık ona al mikrofonumu kullan demiş oluyorsunuz. Fark etmişsinizdir siz telefonu kullanmasanız da bazen elinize aldığınızda baya sıcak gelir. İşte bu siz kullanmadığınız zaman da bile bir şeylerin çalıştığını gösterir.

İlginç bir bilgi daha var. Telefonunuza girmiş bir casus yazılım varsa, bu yazılım sizden kaynağına SMS gönderebiliyor. Eğer faturalarınıza bakabiliyorsanız, tanımadığınız bir numaraya özellikle Türkiye dışı bir numaraya SMS gitmesi bunun göstergesi olabilir. Sadece dinlenme ile kalsa yine şanslıyız ama ne yazık ki bir sürü açığımız var. Örneğin telefondan bankacılık işlemler yaparken dikkatli olmalısınız.

Bazıları bu bilgilere ulaşabilecek yazılımlar ürettiği gereken güvenlik önlemlerini geçtiği raporlanmış. Hatta bazıları siz haberiniz olmadan kredi kartınızda cüzi bir miktar para çekiyormuş. Binlerce kişiden böyle alarak, inanılmaz para çalan gruplar da raporlananlar arasında yer alıyor.

Önerilen Yazı » GSM Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Bu kadar yazıdan sonra nasıl korunabileceğinizi de düşünmüş olmalısınız. Biz de düşündük ve kısaca neler yapabiliriz araştırdık. Üzülerek söylüyoruz ki birileri dalgınlığımızı veya telefondaki yazılımsal açıkları çok rahat bulabiliyor. Sizin birinci yapmanız gereken, indirdiğiniz uygulamalara verdiğiniz izinlere dikkat etmeniz. Yani bir basit araba oyunu sizden mikrofonu veya fotoğraflarınız ulaşmasını neden isteyebilir?

İkinci olarak telefonunuza format atmaktır. Bu yazılımsal girişleri engelleyebiliyormuş. Ayrıca telefonunuza bir şey olduğunda servisleri kullanırken de dikkat edin. Donanımsal sistemleri eklemek çok zor olsa da, eklendiğinde hiçbir şekilde anlamadan hırsızlarla beraber yaşayabilirsiniz. Teknik ve bilimsel diğer yazılarımıza sitemizden göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Dinlenmesi Nasıl Anlaşılır?

0