Baz İstasyonu Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Baz istasyonu denilince ilk akla gelen şey 4 metre boyunda, 2 anteni ve bir çanak anteni olan cisimler gelir. Hatta toplum tarafından mikrodalgalar yaydığı için radyasyona neden olacağı ve kansere neden olduğu düşünülür. Peki, gerçekten böyle midir? Baz istasyonları ne için kullanılır? Zararlı mıdır?

Baz istasyonları teknik olarak; özünde cep telefonu iletişimi sağlayabilmemiz için elektromanyetik sinyaller yayan ve bu sinyalleri alan bir radyo vericisi olarak karşımıza çıkar. Kısacası baz istasyonları bir sinyal verici ve alıcıdır. Tıpkı cebimizde taşıdığımız telefonlar gibi. Nitelik olarak cep telefonları da bir baz istasyonu sayılabilir.  İnşa edilen üniteye göre cep telefonlarının güçlerinden 5 – 10 kat daha fazladır.

Önerilen Yazı » Elektrik Neden Alternatif Akım Olarak Üretilir ve Kullanılır?

Kuruluş düzenleri bir bal peteğini andırır. Dağılımları sıktır. Yayın sığaları genellikle düşüktür. Elektromanyetik dalga radyasyonunu bulunduğu yerin hemen altına yaymaması için koruyucuları vardır. Ancak bu kural yansıtıcıların dışında kırsal arazilerde değişir. Bunun nedeni de maliyete ve nufus oranına dayanır. Genelde 3 farklı baz istasyonu kullanılır; Makroseller, Mikroseller ve Pikoseller.

Makroseller, çok güçlü sinyaller yayan, bu nedenle şehirlerin dışında, insanların yaşam alanlarından oldukça uzak yerlerde kullanılırlar. Merkezi baz istasyonu sisteminin ana çekirdeğini oluşturur. Güçleri yüksektir. Kapsadıkları mesafe 35 km’yi bulur. Şirketler çoğaldıkça ve sahaları genişledikçe mevcut istasyon rakamı da artmış olacaktır.

Mikroseller, Ana merkezi takviye etmek için kullanılırlar. Konuşmaların yoğun olduğu bölgeleri hedef alırlar. Hitap ettikleri alanlar ise cep telefonlarının yoğunluğu çok olan alış-veriş merkezlerinde, okullarda v.b. yakın yerlerdedir. Şehir içinde kullanılmasına rağmen, nüfusun oldukça düşük olduğu yerlerde kullanılırlar. Nispeten yaydığı sinyaller daha düşüktür.

Pikoseller ise, nüfusun yoğun olduğu yerlerde, dar sokaklar ve alanlarda kullanılan, sinyal gücü çok düşük olan baz istasyonlarıdır.

Önerilen Yazı » GSM Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Baz İstasyonu Nasıl Çalışır?

Baz istasyonları 2 anten ve bir çanaktan oluşan yaklaşık 4 metrelik cisimlerdir. Çekim gücünün artması için de yüksek binaların tepelerine kurulur. Antenler mikrodalga frekanslarını toplayarak çanağa iletir ve bu çanak da 16 farklı frekanstan yayın yapar.  Bir baz istasyonu sekiz farklı cep telefonu ile iletişim kurar. İletişim kurulan cep telefonu sayısı sekizi geçtiğinde telefon çekmiyor deriz.

Kısacası her baz istasyonunun bir telefon sınırı vardır, bu telefon sınır aşıldığında telefonda ki sinyallerden telefonun çekim gücünün olmadığını görürüz. Yasa kararı ile baz istasyonlarının yaydığı mikrodalga frekanslarına bir sınır getirildiği için, baz istasyonlarının küçük ve güçsüz olarak şehrin her yanına yayılmasına neden olmuştur. Baz istasyonlarına getirilen sınırlamalara göre Türkiye, Dünya ortalaması ile kıyaslandığında daha şanslıdır. Çünkü uluslararası standartlara göre çok daha fazla düşürülmüştür.

Baz İstasyonları Zararlı Mıdır?

Baz istasyonlarının zararları ilk olarak 2003 yılında tartışılmaya başlandı. O zaman Aycell olarak bilinen firmanın Yargıtay binasına baz istasyonu kurulduktan sonra baz istasyonuna en yakın odada ki Yargıtaya ilik kanseri teşhisi koyulması binada ki baz istasyonlarının kaldırılmasına neden oldu. Baz istasyonları çevreye Elektromanyetik Dalgalar yayarlar. Bu dalgalar EMD kirliliği olarak tanımlanır. Elektromanyetik Dalgalar gözle görülemez. Ancak bu dalgaların varlığı ve çevreye yaydıkları EMD kirliliği belirli aletlerle saptanabilir, ölçülebilir.

EMD kirliliği son günlerde günün konusu olmuş yararları ile zararları üzerinde bitmeyen tartışmalara yol açmıştır. Bu tartışmalarda bu güne kadar hiç bir taraf kendi tezini kesin olarak kanıtlayamamıştır. Bu araştırmalar elektrik akımı ile elektromanyetik dalgaların insan kalbi ile DNA üzerinde olan etkilerini ele almakta onları incelemektedir. Çünkü bu dalgaların zararları olduğuna inanılan ortamlar bulunmuştur. Elektromanyetik dalga yayan aygıtların kesin olarak, insan sağlığına zararlarının olup olmadığı veya bu aygıtların faydalarının bulunup bulunmadığı üzerinde hala kesin bir yargıya ulaşılamamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Baz İstasyonu Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

0