Elektro Mıknatıslı Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

Elektro Mıknatıslı Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

Elektro mıknatıslı motor bir fırçalı motor çeşididir. Fırçalı motorların stator bölümü elektro mıknatıstan yapılmış olanlarına elektro mıknatıslı motor denir. Endüstriyel sistemlerde kullanılan ve yüksek akımlı olan DC motorlar genellikle elektro mıknatıslı motor olmaktadır.

Elektro Mıknatıslı Motorun Yapısı Nasıldır?

DC motorların genel yapısal özelliklerine sahiptir. Yapısındaki farklılık manyetik alan meydana gelen kısımdadır. Elektro mıknatıslı motorlar statorun içinde indüktör denen kısım doğal mıknatıs yerine elektro mıknatıstan yapılmıştır. Elektro mıknatıs oluşturmak için stator içinde kutup başları oluşturulmuş ve bu kutuplara bobin sarılmıştır.

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz ⇒ Sabit Mıknatıslı Motor Nedir? (Tıklayınız)

Elektro Mıknatıslı Motor Nasıl Çalışır?

Elektro mıknatıslı motorun girişlerine gerilim uygulandığında statordaki kutup sağrılarından ve rotordaki endüvi sağrılarından akım geçer. Akımın girdiği stator kutbundan, çıktığı stator kutbuna yönelen bir manyetik alan oluşur. Oluşan bu manyetik alan içinde rotora üzerinden geçen akım yüzünden bir kuvvet uygulanır. Uygulanan bu kuvvetten dolayı motorda dönme etkisi gözlenir.

Yukarıdaki şekil de endüvi ve indüktör üzerinde akım akış yönüne göre oluşan manyetik alan ve kuvvet yönleri gösterilmiştir. Akımın yönü değiştiğinde motorun devir yönünün değişmediğine dikkat ediniz. Bunun sebebi akımın yön değiştirmesiyle manyetik alanın da yön değiştirmesidir. Kuvvetin yönü sol el kuralı ile açıklanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektro Mıknatıslı Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

0