Sabit Mıknatıslı Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu konu ile ilgili ilk yazımızda “Fırçalı Motorun” ne olduğu hakkında bilgiler vermiştik. İsterseniz Buraya tıklayarak o yazımıza yeni sekmede ulaşabilirsiniz. Fırçalı motorların iki bölümden oluştuğunu belirtmiştik. Bu iki bölümden birisi statordur. Stator bölümü sabit mıknatıstan yapılmış olanlarına ise sabit mıknatıslı motor denir.

DC motorların genel yapı özelliklerini sabit mıknatıslı motorlar da taşır. Yapı farklılığı stator (gövde) içindeki sabit mıknatıslardan kaynaklanır. Rotor, silisyumlu sac paketi ve bir nüve üzerindeki kanallara sarılmış sargılardan meydana gelmiştir. Sargıların iki ucu nüve üzerinde birkaç tur atarak birbirine simetrik iki kolektör dilimine bağlanır.

Önerilen Yazı » Wankel Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Simetrik bu kolektör dilimlerinin özelliği, motor içinde bulunan iki fırçaya aynı anda temas etmesidir. Böylece fırçanın birinde temasla kolektör diliminden giren akım, rotor üzerinde manyetik alan oluşturarak simetrik kolektör dilimine temas eden diğer fırça üzerinden devresini tamamlar.

Sabit Mıknatıslı Motor Nasıl Çalışır?

Sol el kuralına göre; işaret parmağı yönünde bir manyetik alanın (B) olduğu ortama, üzerinden orta parmak yönünde akım (I) geçen bir iletken sokulursa iletkene başparmak yönünde bir kuvvet (F) etkidiği görülür. Buna göre DC motorun çalışması alt taraftaki şekilde görülmektedir.

Önerilen Yazı » Servo Motor Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

Şekilde rotor üzerindeki bir sargı gösterilmektedir. Bu sargıya uygulana kuvvetten ötürü gri oklarla gösterilen yönde dönme hareketi başlar. Ancak bu dönüş sonucu fırça ve kolektörlerin yapısı gereği akımın aktığı sargı sırasıyla değişir ve motorun dönmesinde devamlılık sağlanır. Motor dönmesine rağmen sabit mıknatısların manyetik alanına girecek bir sargı üzerinde her zaman akımın akışı sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sabit Mıknatıslı Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

0