Nükleerden Daha Fazla Enerji Üreten Sistem Keşfedildi

İsviçre’de bulunan, kitaplara-filmlere konu olan bilimsel çalışma Büyük Hadron Çarpıştırıcısı yani CERN’de çalışan araştırmacıları ile İsrailli ve Amerikalı bilim insanları, nükleer füzyondan daha verimli ve daha az tehlikeli olan bir enerji kaynağı keşfettiklerini açıkladılar.

Yeni keşfedilen enerji kaynağına göre, atom altı parçacıkların kaynaşmasıyla bir enerji meydana geliyor. Bu parçacıklar ise, hadron çarpıştırıcısı içinde yüksek hızlardaki hareketlerin sonucu oluşuyor. Ayrılan bu parçacıklarda birbirleriyle çarpışıyor. Çarpışma sonucunda ise baryon adı verilen yeni parçacıklara dönüşüyor. Bu olay sonucunda ise füzyondan daha fazla enerji açığa çıktığı görüldü. Araştırmacılar buldukları bu yeni kaynağı yayınlama konusunda düşünmüşler. Çünkü yeni nükleer silahlara zemin hazırlayacağı da görülmüş. 

İlginizi Çekebilir → Bor Nedir? Ne İşe Yarar? Bor Rezervleri

İlginizi Çekebilir → Enerji Depolama Sistemleri Nelerdir?

Bu yeni keşfin büyük bir önemi var. Çünkü insanların enerji ihtiyacının yüzde 75’ten fazlası fosil yakıtlardan elde ediliyor. Yani yenilenebilir enerji çalışmaları hızla yapılsa da büyük enerji ihtiyacı için hala fosil yakıtlar ve türevleri tercih ediliyor. Yenilenebilir enerji alanında yapılan çalışmaların malzemelerden doğan sıkıntıları dolayısıyla sürekli geliştirilmeye çalışıldığı bir gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nükleerden Daha Fazla Enerji Üreten Sistem Keşfedildi

0