Güneş Işığını Doğal Olarak Enerjiye Çeviren Duvar Kağıdı!

Yenilenebilir alanda çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bir de bu alana mikrobiyolojik olaylar girmeye başladı. Düşünün bakterilerden elde edilen bir duvar kağıdı ile evinizin içinde bitki haricinde duvar kağıtlarıda fotosentez  yapıyor ve güneş ışığını alarak enerji üretiyor. Gerçekten ilginç bir proje olarak karışımıza çıkıyor!

Yenilenebilir Enerji’de Yeni Bir Yaklaşım: Biyo-Paneller!

İngiltere’nin en iyi üniversitelerinden birisi olan Imperial College London’da çalışmalar yapan bilim insanları, siyano bakteriler kullanarak duvar kağıtları üretti. Üretilen bu kağıtlar ise güneşten aldığı ısı ve ışık ile enerji üretebiliyor. Ayrıca bu bakteriler sayesinde üretilen enerji de kendi içinde depolanabiliyor.

Siyano bakteriler barındıran bir mürekkep üretildi. Bu mürekkep püskürtmeli yazıcılar kullanılarak duvar kağıdı şeklinde karbon üzerine baskı yapıldı. Bu siyano bakteriler, enerjiyi depolayarak aydınlatma amacıyla kullanılmasına olanak tanıyor. Böylelikle duvar kağıdı üzerindeki LED’ler dışarıdan bir enerji olmaksızın sabah depolanan enerji ile yanıyor. Çeşitli amaçlarda kullanılmak için geliştirmeye devam edileceği açıklanan bu çalışmanın multidisipliner çalışmaların artık hayatımızın içinde yer aldığını bize gösteriyor.

Kaynak: Wallpaper bio-solar panel developed by researchers / Imperial College London

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güneş Işığını Doğal Olarak Enerjiye Çeviren Duvar Kağıdı!

0