Dondurulan 10 Embriyodan 1’i Hayata Yeniden Döndü!

Dondurularak uzun yıllar yaşama fikri ilk olarak bilim kurgu kitaplarında çıkmıştı. Daha sonra yapılan bilimsel çalışmalarla aslında çok eskiden bu yana çalışıldığı anlaşılmıştı. Artık çoğu üniversite de araştırma grupları var. Çeşitli hayvan ve bitki üzerinde yapılan çalışmalarla mesafeler de kat ediliyor. Bugün dondurulup, 100 yıl sonra doğumun gerçekleşmesi kulağa garip gelebiliyor. Lakin şuan Dünya’da tam 400 kişinin bedeni donduruldu. 3000 kişi ise sırada bekliyor. Bu durum için sürekli deneyler yapılıyor. Bu alanda bir haber Minnesota Üniversitesinden geldi.

Minnesota Üniversitesi araştırmacıları, zebra balıkları üzerinde denediği deneylerde dondurulmuş embriyoları sağlıklı bir biçimde geri hayata döndürdüklerini belirttiler. Hatta embriyolar donduklarında hiçbir aktivitelerinin olmadığı da söylendi. Araştırmacılardan Kanav Khosla, bütün embriyoların yapılan testlerle ölme özelliği gösterdiğini lakin lazer, altın ve buz nano parçacıklarıyla yapılan çalışmayla hayata döndüğünü açıkladı.

Önerilen Yazı: Bilim Adamları İnsan Genetiğini Değiştiriyor!

Donma sırasında büyük sorunun embriyo içindeki hücrelerin bazılarının donarak kırıldığı veya başka davranışlar gösterdiği için yeniden eritirken yaşamadığı belirtiliyor. Lakin araştırmacılar yaptıkları altın ve buz nanoparçacıklarla, embriyo içindeki hücreleri buzlaşmayacak şekilde sıcak tutarak dondurmalarıyla çözüme kavuşmuşlar. Çözülme sırasında ise yine bir karışım ekleyerek, donan embriyoları sağlıklı bir şekilde hayata geçirmişler. Şuan için 10 embriyodan 1’isinin hayata yeniden döndüğünü kayıtlara geçirdiler.

Kaynak: Minnesota University researchers used gold nanoparticles and lasers to freeze and thaw the first live fish embryo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dondurulan 10 Embriyodan 1’i Hayata Yeniden Döndü!

0