Bilim Adamları İnsan Genetiğini Değiştiriyor!

Amerika’da ilk defa bilim adamları insan embriyolarına ait DNA’ların başarılı bir şekilde geliştirdiklerini açıkladı. Bu çalışmanın en büyük etkilemesi genetiği değiştirilmiş insanların doğumuna zemin hazırlaması olarak belirtildi. Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde Embriyonik Hücre ve Gen Terapi Merkezi’nin Başkanı biyolog Shoukhrat Mitalipov liderliğindeki yapılan çalışmada, yaptıkları başarılı çalışmanın sonuçlarının bilimsel bir dergide de yayınlayacaklarını belirtti.

Yapılan açıklamada, bugüne kadar embriyoların hiçbirinin birkaç günden fazla süreyle gelişmesine izin verilmemesine ve hiçbir zaman rahim içine yerleştirilmemesine rağmen, bu çalışmanın genetiği değiştirilmiş ilk insanın doğumuna giden yolda bir kilometre taşı olduğunu belirtti. İlk kez Çin’de 2015 yılında insan genetiğinin değiştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmıştı. Bu kapsamda Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak görülen ölümcül kan hastalığı ile ilgili bir geni çıkarıp yerine sağlıklı bir gen koymuştu.

Dünya genelinde birçok bilim kuruluşu ve din adamları, insan geni üzerinden oynanan oyunların tehlikeli olabileceği yüzünden karşı çıkmaktadır. İnsan geniyle oynayarak hastalıkları yenebileceğiz diyen bilim insanlarına karşı, kitle imha silahı olarak da kullanılabileceğini hatırlatıldı. Dünya’da her insan iyi kalpli olmadığını hepimiz biliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim Adamları İnsan Genetiğini Değiştiriyor!

0