Amerika’da Bir Robot Teknisyeni Öldürdü

Amerika’da Robot-İnsan tartışması yeniden alevlendi. Geçtiğimiz zamanlarda meydana gelen robotların yol açtığı ölümlere yenilerin eklenmesi sebebiyle yapay zeka ve robotlar için yasaların yenilenmesi tartışılıyor. Belki de korkulan şeylerden birisi ne yazık ki gerçekleşti. Robotlarla ilgili birçok tartışma yaşanıyordu. Geçtiğimiz zamanlarda Amerika’dan bir haber geldi. Bir fabrika da yarı zamanlı teknisyen olarak çalışan Wanda Holbrook isimli kadın bir robot tarafından öldürüldü. Robot, 57 yaşındaki teknisyen Wanda Holbrook’un üzerine yüzlerce kilo ağırlığındaki römork parçasını attı.

Bir çok kişinin işini kaybetmesine yol açacağı için eleştirilen, ayrıca yapay zeka konusunda ya bizlere zarar verirlerse ne olacak diye düşünülen robotlardan birisi, ne yazık ki kötü bir sonuç doğurdu. Amerika’nın Michigan şehrinde faaliyet gösteren otomobil parçaları üreten bir fabrika da meydana geldi. 

*Temsili

Kaynaklama yapıldığı sırada kontrolden çıkan bir robot, hareket etmeye başladı. Aslında robotlarla insanlar arasında çalışılan sistemlerde kapılar kapalı oluyordu. Burada kapılarda kapanmadığı belirtildi. Robotun elinde bulunan bir otomobil parçası kadın teknisyen Wanda Holbrook’un kafasına isabet edince ne yazık ki teknisyen canından oldu. Açılan dava da ise robotlarla ilgili yasaların yetersiz olması sebebiyle daha henüz bir sonuç çıkmadığı belirtildi.

Önerilen Yazı: Gelecekte Yok Olacak Meslekler

Kaynaklar: The Independent: Robot ‘goes rogue and kills woman on Michigan car parts production line’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerika’da Bir Robot Teknisyeni Öldürdü

0