Mühendisliğe İlham Verebilecek Belgesel Kanalları

Mühendisliğe İlham Verebilecek Belgesel Kanalları

Bu yazımızda mühendisliğe, teknik alanlara ilgi duyan insanlara ilham verebilecek belgesel kanallarını hazırlamak istedik. Alt tarafta sizlere ilham verebilecek belgesel listemizi okuyabilirsiniz.

Mühendislik Harikaları

Mühendislik Harikaları belgeseli, Dünyanın en tuhaf mühendislik hatalarını keşfedip bu hataların nasıl çözülebileceğini ortaya çıkarıyor. Denizde batmakta olan bir havaalanından, okyanusa düşme tehlikesi olan rüzgar türbünlerine kadar, Mühendislik Harikaları bu akıl almaz hataların arkasındaki gerçekleri ve bunları düzeltmek için mühendislerin yaratıcı çözümlerini ortaya çıkarıyor. 

Nasıl Yapılır? (How it’s Made?)

Nasıl Yapılır? belgeseli, her bölümünde herhangi bir şeyin nasıl yapıldığına dair aşamalarının anlatıldığı bir belgesel dizidir. Araba, elektronik birimlerden gitar veya bastona kadar her şeyin nasıl yapıldığını bu programda öğrenebilirsiniz. Program 2001’den bu yana devam etmektedir.

muhendisler-belgesel

İlginizi Çekebilir » Çinli Mühendis 2 Yılda 1.5 Milyar Dolar Kazandı

Mega Yapılar (Megastructures)

Mega Yapılar belgeseli özellikle inşaat alanında uğraşan takipçilerimiz için gayet güzel bir belgesel kanalı olarak karşımıza çıkıyor. Her bölümde dünyanın farklı yerlerine ve dünya genelinde ünlü olan inşaatlara gidilerek yapıların belirli yapım aşamaları inceleniyor. Program bu mega yapılarda çalışanların hayatlarını da gözler önüne sermektedir.

Mega Fabrikalar

Mega Yapılar belgeseli, pek çoğumuz için, bir fabrikadan daha müthiş bir şey olamaz. Dev makinelerin sağır edici gürültüsü, mekanik taşıyıcı bantların üzerinden akıp giden binlerce parça. Parçaların otomatik bir şekilde birleştirildiği bu süreç, sonsuza kadar izleyebileceğiniz bir görsel şölen adeta. En verimli çalışan fabrikalar bile büyük baskı altında üretim yapıyor. Bu yüzden fabrikalar gün geçtikçe büyüyor, mühendisler ve yöneticiler daha kaliteli ürünleri daha hızlı ve en ucuz şekilde üretebilmek için çığır açan teknolojilerden ve hatta psikoloji biliminden faydalanıyor. Mega fabrikalarda bu süreçleri bizlere sunuyor

muhendis-izlemesi-belgesel

İlginizi Çekebilir » Mühendislerin İş Hayatında Yapması Gerekenler

Mythbusters

Mythbusters belgeseli, 2000’li yılların en önemli bilimsel programı olan bu program adeta bilimsel belgesel fanatikleri için bir idoldür. Programda 2 Mühendis ve diğer kişiler, bilimsel şehir efsanelerini araştırarak bilimsel gerçekleri ararlar. 2003 yılından bu yana 14 sezonu yapılan program 2016 yılının Mart ayında bitti. Eski videolarını izleyerek ilham alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendisliğe İlham Verebilecek Belgesel Kanalları

0