Mühendislerin İş Hayatında Yapması Gerekenler

Mühendislerin İş Hayatında Yapması Gerekenler

Bu yazımızda Aselsan ve Tübitak’ta çalışan mühendis arkadaşlarımızdan aldığımız görüşlerle mühendislerin iş hayatında yapması gerekenleri tavsiyeler olarak yazdık. Mühendislik fakültelerindeki eğitim iş hayatında alınacak olan sorumluluklar için bir temel hazırlıyor olsa da bazı becerilerin kişisel çabalarla geliştirilmesi gerekiyor. Mühendislerin iş hayatında uygulaması gerekenler;

♦ Temel Mühendislik Becerileri

Temel mühendislik becerilerinizi geliştirmeniz yararınıza olacaktır. Aselsan gibi önemli savunma şirketlerinde mühendislerin kalem kağıtla üniversitede gördükleri fizik kanunlarını hesapladığını size söyleyebiliriz. Mühendislik eğitiminde öğrenilen temel analiz yöntemleri, iş hayatında karşılaşılan karmaşık sorunların daha sade hale getirilerek çözülebilmesini sağlayabiliyor. Örneğin; roketin itici kuvveti fizikteki kütle, ivme ve kuvvet arasındaki ilişkiye göre (F=m*a) analiz edilerek ön çalışmalar daha basit hale getirilebiliyor.

iyi-muhendis-olmak

İlginizi Çekebilir: Mühendisliğe İlham Verebilecek Belgesel Kanalları

♦ Diğer Mühendislik Disiplinlerini Anlamak

Günümüzde multidisiplinlerin söz sahibi olması nedeniyle bir mühendisin eğitim aldığı alan dışındaki durumlar hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Tübitak gibi kurumlarımızda, mekanik-mekatronik ve elektronik birimleri birbiriyle fikir alışverişi yapmaktadır. Bu da bize diğer mühendislik disiplinlerini anlamamız gerektiğini gösteriyor. 

♦ Zaman Yönetimi

Mühendisler aynı anda birçok proje ve görev üzerinde çalışmak mecburiyetinde kalabiliyor. Bu durumu etkili bir şekilde yönetememek başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Bu nedenle gününüzü organize edip, gün içinde neler yapacağınıza dair listeler veya programlar hazırlamak zaman yönetiminizi yapmanızı sağlayacaktır. Fizik biliminin yol, hız ve zaman arasındaki bağıntıyı veren x = v*t formülünde olduğu gibi aldığımız yol olan x, t’yi ne kadar verimli gerçirdiğimizle doğrudan ilişkilidir.

zaman-yonetimi

♦ Risk Alma

Projenin yürütülmesi sırasında karşılaşılan sorunlarda risk alabilmek, proje adımının başarıyla sonuçlanmasını sağlayabilmektedir. Ancak bu süreçte sorunun tanımlanması ve durumun riske değer olup olmadığını kavramak kritik önem taşımaktadır.

♦ Mühendis Davranışı

İş ortamının stresli bir hal almasının önüne geçmek gerekmektedir. En stresli anda dahi karar verme sürecini iyi yönetmek ve çalışma arkadaşlarıyla iş sürecinde profesyonel şekilde uyumlu kalabilmek yapılan işte başarıyı sağlayacaktır.

2 thoughts on “Mühendislerin İş Hayatında Yapması Gerekenler

 • 18 Aralık 2016 tarihinde, saat 01:47
  Permalink

  Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Kaydedip tekrar tekrar okumaya değer bir yazı olmuş.

  Yanıtla
  • 18 Aralık 2016 tarihinde, saat 02:04
   Permalink

   Rica ederiz. Hayatınızda başarılar dileriz

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendislerin İş Hayatında Yapması Gerekenler

2