Hoverboard Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri

Hoverboard Nedir?

Daha ziyade şehir içinde kullanıma uygun olan Hoverboard, spor amaçlı kullanılabileceği gibi aynı zamanda eğlenceli bir araçtır. “Elektrikli kaykay” olarak Türkçe de tanımlanan cihazın kullanımında belirli unsurlar bulunurken denge sağlama noktasında avantajları bulunmaktadır. Çinli “Chic İntelligent Technologies” tarafından geliştirilme süreçleri tamamlanan cihazın ortaya çıkış tarihi ise 2014 yılıdır. Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri satışlarının artmasıyla popülerlik kazanan cihazın en önemli özelliği ise şüphesiz ki kişisel olmasıdır.

Hoverboard Nasıl Çalışır?

Otomatik olarak dengeleme özelliğine sahip olduğu sıklıkla vurgulanan cihazın kullanılmasında pil rol oynamaktadır. Şarj edilebilir özelliğe sahip pille çalışırken aynı zamanda sürücünün üzerinde yer aldığı bir platformdan ibarettir. Ayakların konulduğu kısımları belirlenmiş olup alt kısımda iç dengeleme mekanizması bulunur. Sensörlerle entegre olmuş bir şekilde tekerlekler hareket etmektedir.

Önerilen Yazı » ESP (Elektronik Denge Sistemi) Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Yapılan testler sonucunda kullanıcının düşerek sakatlanması riski çok az tutulurken kullanımlarda herhangi bir risk olmadığı da ifade edilmektedir. Kişisel bir şekilde kullanımı olan ulaşım aracı olarak Hoverboard nedir sorusu yanıtlanabilir. Bununla birlikte kullanım maliyetinin düşük olması da tercih edilmesinde rol oynamaktadır. Daha çok gençler tarafından alınan cihaz kullanımında tüm işlem ise bataryadadır. Bazı modellerinde batarya yerine çok daha güçlü olan elektrik motoru bulunmaktadır.

Hoverboard Özellikleri

Bataryalı kullanımı söz konusu olan cihazın tüm işlemleri pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Herhangi bir bakım gerektirmemesinin yanında ev elektrik priziyle şarjı yapılabilir. Dinamik özellikli denge prensibine sahip olarak çalışırken jiroskoplarla sorunsuz bir şekilde hızlanılabilmektedir. Hiçbir şekilde dengenin kaybedilmesi veya zayıflatılması söz konusu olmamaktadır. Sahip olduğu donanımın yeterli olmasından dolayı çok hızlı sürüşlerde dönme durumlarında dahi kullanıcıya zarar verebilecek kazalarla karşılaşılmamaktadır. Aracın düz bir zeminde hızlı bir şekilde kullanılması durumlarında öne doğru hafif eğimli durulmasıyla çok daha verimli ve dengeli sürüş keyfi yaşanmaktadır.

Önerilen Yazı » Jiroskop (Gyroscope) Nedir? Nasıl Çalışır?

Sahip olunan modellere göre özelliklerinde değişkenlikler görülmektedir. Hoverboard özellikleri arasında en merak edilenlerden bir tanesi de şarj durumuyla alakalıdır. Tam şarja sahip aracın 30 kilometre boyunca devam etmesinde bir sakınca yoktur. Ayrıca 20 dereceye sahip bir yokuşun çıkılmasının sağlandığı da bilinmelidir. Ortalama ağırlıkları modellere göre 10 ile 15 kilogram arasında olurken 2 ya da 4 tekerlekli hoverboard vardır. Saatte hızı 20 ile 40 kilometre olurken dönmek istenen yöne hafif eğilmek yeterlidir.

Bununla birlikte kumanda ile kontrolün sağlanması da söz konusudur. Engebeli veya sorunlu yollarda sürücüden tamamen bağımsız bir şekilde cihaz tüm ayarlarını yapabilmektedir. Hız başta olmak üzere akıllı sensörlerle ayarlamalar yapılırken dengeli bir şekilde sürüş hizmeti de kendiliğinden vermektedir. Yağmurlu havalarda dahi su birikintilerinden etkilenilmeden aracın kullanımı imkân dahilindedir. Bununla birlikte 140 kiloya kadar ağırlık taşıyabilen araçların çocuklar tarafından da kullanımı güvenli ve rahattır. Kullanım sırasında kask, kol ve diz koruyucuların takılmasıyla tereddütsüz bir şekilde tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoverboard Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri

0