Genleriyle Oynanmış Bebeklerin Doğumuna İzin Verilecek

Genleriyle Oynanmış Bebeklerin Doğumuna İzin Verilecek

Başlığı yanlış okumadınız. Amerika’da zengin insanların daha uzun yaşama adına çeşitli gen çalışmalarına destek verdiği bilinen bir gerçektir. Şimdi ise Amerikalı bilim adamları bebeklerde hastalıkları veya özürlü olma durumunu önleme amaçlı olduğu sürece genlerin düzenlenmesine izin verilmesini desteklediklerini açıkladı.

Çeşitli kurumlardan 21 bilim insanının yer aldığı komite, yayınladığı raporda, “teknolojik imkanlar sağlandığında genleriyle oynanmış bebeklerin doğumuna izin verilmesi” gerektiğini dile getirdi. Komite, bu iznin sadece hastalıkların ve engelli doğumunun önlenmesiyle sınırlandırılması konusunda mutabık kaldı. Böylelikle teknoloji gelişmeleriyle insan embriyolarında, yumurtalarında ve spermlerinde genlerin düzenlenmesine izin verilebileceğini, öte yandan bunun “tasarım” çocuklar yaratmak amacıyla kullanılmaması gerektiğine işaret etti.

Komitenin Eş Başkanı Biyoetikçi Alta Charo, “İnsan genlerinin kurgulanması, hali hazırda tedavisi bulunmayan birçok genetik hastalığın anlaşılması, tedavi edilmesi, önlemesi ve birçok diğer hastalığa yönelik tedavi geliştirilmesi için büyük ümit vadediyor.” ifadelerini kullandı. Komitenin 261 sayfalık raporu, Ulusal Bilim Akademisi ve Ulusal Tıp Akademisi tarafından yayımlandı. 

Bir kısım bunun ileride kötü işlerde kullanılabileceğini düşünüyor, diğer kesim ise özürlü doğum gibi istenmeyen durumlar ortadan kalkacak diyor. Siz bu çalışmayı nasıl buluyorsunuz. Alt taraftaki mesaj kısmından bize mesaj atarak görüşlerinizi sunabilirsiniz.

One thought on “Genleriyle Oynanmış Bebeklerin Doğumuna İzin Verilecek

  • 16 Şubat 2017 tarihinde, saat 18:58
    Permalink

    Etik yaklaştıkları için olumlu buluyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genleriyle Oynanmış Bebeklerin Doğumuna İzin Verilecek

1