Yeni Bir Yöntem: Tsunamiyi Önlemek İçin Ses Dalgası!

Her gün yeni ve farklı şeyler denenerek insanlığın sıkıntılar yaşadığı durumlara çözüm üretilmeye çalışılıyor. Özellikle okyanusa kıyaları olan ülkeleri, çok daha fazla etkileyen bir durum olan tsunamiye karşı yeni yöntemler deneniyor. Okyanus açıklarından hızla kıyıya ilerleyerek ciddi ölçüde can ve mal kaybına yol açan dev tsunami dalgalarını durdurabilecek bir teknoloji bugüne kadar geliştirilemedi.

Heliyon’da yayımlanan bir çalışma tsunaminin gücünün en azından karşı saldırı yoluyla biraz olsun kırılabilmesini sağlayacak bir adım niteliğinde. Cardiff Üniversitesi’nden Usama Kadri’nin bu çalışması, doğru zamanda yayılması sağlanırsa, bir tür ses dalgası olan akustik yerçekimi dalgasının tsunami dalgalarını hizaya getirebileceğini öne sürüyor. Okyanus tabanının derinliklerine ulaşabilen akustik yerçekimi dalgaları yüzlerce kilometrelik bir alana yayılabiliyor ve yüksek hızda uzun mesafeler kat edebiliyor.

Önerilen Yazı » Deprem Nedir? Nasıl Oluşur?

Kadri’nin çalışmasına göre iki akustik yerçekimi dalgası suyun içine yönlendirilerek tsunami ile enerji alışverişi yapması sağlanacak. Bu sayede tsunaminin enerjisini dağıtarak dalgaların maksimum yüksekliğini azaltabilecek. Tsunaminin bu yolla önlenebilmesi şu aşamada yalnızca kuramsal olarak mümkün gibi görünüyor. Nitekim bilim insanları bu iş için gereken yüksek enerjili dalgaları üretmenin yolunu henüz bulmuş değil. Dolayısıyla öne sürülen yöntemin uygulamada nasıl bir sonuç sağlayacağı bilinmiyor. Ancak Kadri’ye göre bu yöntem uygulansaydı 2004’te Hint Okyanusu’nda meydana gelen dev tsunami dalgalarının yüksekliği yüzde 30 oranında azaltılabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Bir Yöntem: Tsunamiyi Önlemek İçin Ses Dalgası!

0