Çelikten 300 Kat Daha Sağlam Çok İnce Grafen Yapı Mermiyi Durdurdu!

Filmlerde hep görürüz. Robotik tarzda askerlerin üstlerine giydikleri zırhlara ateş edildiğinde hiç iz bile yapmadan mermiler seker. Onlara hiç zarar veremezdi. İşte bu durum gelecekte gerçek olacak gibi duruyor. Amerikalı bilim insanları, atom kalınlığında iki katmanı birleştirerek çok ince grafen bir tabaka ile ateş edilen mermileri durdurdular.

Petek yapısında hizalanmış elemental karbonlardan oluşan Grafen maddesi, Dünya’da hızla gelişen ve geleceğin önemli bir maddesi olarak karşımıza çıkıyor. Kurşun geçirmez malzemelerden, saatlere, makinelerden uçaklara kadar her alanda kullanılmaya başlanıyor. New York Üniversitesi’nden çalışan bilim insanları, Nature Nanotechnology dergisinde yaptıkları çalışmayı yayınladılar. Mermi ile vurmak gibi eylemlerinde denendiği ve hiçbir sorun olmadan başarıyla gerçekleşen iki katmanlı grafen tabaka yaptıklarını duyurdu. Grafen ne olduğunu merak ettiyseniz basit olarak tek katmanlı ve altıgen düzende yerleştirilmiş karbon atomlarına verilen isimdir. Çelikten 300 kat daha sağlam bir yapıya sahiptir.

Önerilen Yazı » Grafen Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri, Kullanım Alanları

Ekibin lideri Elisa Riedo, “Grafen, elmastan sonra bulunan en sert madde” olduğunu söyledi. 1 atom kalınlığında iki katmanı birleştirerek bu inanılmaz ince katmanla mermilere karşı durmayı başardı. Normalde tek bir atom kalınlığında grafene baskı uygulandığında belirli bir oranda hareket ettirilebiliyordu, ancak işin içine iki katman girdiğinde sertleşme o kadar yüksek bir orana çıktı ki, en sert madde olarak bilinen elmastan bile daha sert oldu.

Kaynak: Nature Dergisi (https://www.nature.com/articles/s41565-017-0023-9)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çelikten 300 Kat Daha Sağlam Çok İnce Grafen Yapı Mermiyi Durdurdu!

0